#8

Pablo Picasso
(1881 – 1973)

Kentaur

PICASSO Pablo (1881 - 1973)
PICASSO Pablo (1881 - 1973)
PICASSO Pablo (1881 - 1973)
PICASSO Pablo (1881 - 1973)
PICASSO Pablo (1881 - 1973)
PICASSO Pablo (1881 - 1973)
#8

Pablo Picasso
(1881 – 1973)

Kentaur

Sculptures
4 limity
697 zobrazení
Vyvolávací cena: 4 000 Kč
13. 12. 2021 19:00

Prodejce
Aukční dům Korunní

Kentaur, bronz (pozdější odlitek), výška 37 cm, délka 30 cm, šířka 15 cm, signováno Picasso

Pablo Picasso, celým jménem Pablo Diego José Santiago Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispín Crispiniano de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz Blasco y Picasso López, patří mezi nejvýznamnější osobnosti umění 20. století. Narodil se 25. října 1881 v Málaze.

Picasso byl zakladatelem kubismu a jeho tvorba zahrnovala obrazy, sochy, keramiku, rytiny a další formy umění. Celkem vytvořil asi 13 500 obrazů a skic, 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací a 300 soch a keramických děl.

Jeho umělecká kariéra začala brzy, v mládí studoval na Akademii umění v Madridu, ale studia nedokončil. Roku 1901 se přestěhoval do Paříže, kde se setkal s dalšími významnými umělci a začal vyvíjet svůj unikátní styl. V průběhu své kariéry prošel různými obdobími, od modrého a růžového období až po africké a kubistické období.

Picasso měl bohatý osobní život, byl dvakrát ženatý a měl několik významných vztahů s ženami, které často inspirovaly jeho umění. Mezi jeho partnery byly Fernande Olivier, Olga Khokhlova, Marie-Thérèse Walter, Dora Maar, Françoise Gilot a Jacqueline Roque.

Jeho politický postoj byl komplexní; zúčastnil se mírových konferencí a byl členem Francouzské komunistické strany, i když jeho vztah s komunismem byl složitý a postupně ochladl.

Picasso zemřel v roce 1973 ve věku 91 let. Jeho odkaz v umění zůstává mimořádně vlivný, a jeho díla jsou umístěna ve sbírkách po celém světě.