#57

Ludvík Schneiderka
(1903 – 1980)

V kostele

Schneiderka Ludvík
Schneiderka Ludvík
Schneiderka Ludvík
Schneiderka Ludvík
Schneiderka Ludvík
Schneiderka Ludvík
#57

Ludvík Schneiderka
(1903 – 1980)

V kostele

514 zobrazení
10 000 Kč
Galerie Dílo
Galerie Dílo
20. 10. 2020 19:00

olej na plátně
116 x 104 cm
LD Ludvík Schneiderka
Rámováno
1903-1980

V kostele

Ludvík Schneiderka, křtěný Ludvík František, se narodil 9. ledna 1903 ve vesnici Křivé poblíž Valašského Meziříčí v chudé rodině zámečníka Jana Schneiderky a jeho ženy Anny, rozené Nasvatbové. Společně s třemi bratry vyrůstal v prostředí, kde se výtvarné nadání projevovalo již od mládí, stejně jako u jeho starších bratrů, Aloise a Josefa.

Rodina žila v letech 1912-1915 ve Vídni, kde otec našel zaměstnání. Ludvík studoval zde, nejprve českou školu, a později pokračoval na gymnáziu s německým vyučovacím jazykem. Po návratu do Holešova v roce 1920 se Ludvík rozhodl věnovat se malbě. Studoval malbu nejprve soukromě u profesora Aleksandra Sochaczewského ve Vídni a poté jako řádný student na vídeňské malířské akademii.

V roce 1922 obdržel Ludvík Schneiderka roční stipendium italské vlády, známé jako "Římská cena", což mu umožnilo strávit rok v Itálii, kde studoval v Římě na Královské akademii krásného umění v atelieru profesora Giuseppe Mentesiho. Po nástupu fašismu v Itálii v roce 1923 se vrátil do Prahy.

Mezi lety 1924 a 1926 studoval na Malířské akademii v Praze u profesora Vojtěcha Hynaise. Po absolvování akademického vzdělání se vydal na studijní cesty po Francii, Itálii, Holandsku, Belgii, Španělsku a Jugoslávii, kde studoval mistrovská díla a rozšiřoval své umělecké dovednosti.

V roce 1935 se Ludvík Schneiderka oženil s Marií Horákovou na Svatém Hostýně. Společně měli jednoho syna. V roce 1937 si manželé postavili v Rusavě chatu s obytnou částí a malířským atelierem. Ludvík se věnoval portrétování známých osobností, včetně generála Svobody, spisovatele Trosky a dalších významných postav vědy, kultury a společenského života.

Ludvík Schneiderka zemřel v Praze 12. listopadu 1980 a je pochován na hřbitově v Bystřici pod Hostýnem.