#11

Karel Tondl
(1893 – 1980)

Koupající se děti

Tondl Karel (1893-1980)
Tondl Karel (1893-1980)
Tondl Karel (1893-1980)
Tondl Karel (1893-1980)
#11

Karel Tondl
(1893 – 1980)

Koupající se děti

433 zobrazení
2 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
1. 10. 2020 18:00

"Koupající se děti" monotyp - tužkou vlevo dole, signováno vpravo dole KAREL TONDL, třicátá léta minulého století. Paspartováno, rámováno. Vzadu majitelem nalepen novinový výstřižek o Výstavě monotypů Karla Tondla, kterou pořádal Aleš - Spolek výtvarných umělců Moravskoslezských v pavilonu Aleš v září 1942. Uveden je i seznam vystavovaných děl a jejich ceny. Červeně je zatržen zde nabízený obraz s tehdejší cenou 1000 Kč. ___Výřez 19 x 25 (33,5 c 41) cm ___O AUTOROVI: Tondl Karel (1893-1980) Malíř, grafik, ilustrátor, historik umění, pedagog, žák Preislera a Švabinského na pražské akademii, vystudoval Karlovu univerzitu a pařížskou Sorbonu, kde získal doktorát filosofie, tvořil v Paříži a Švýcarsku, člen KVU Aleš, zastoupen v NG, výstavy s Hollarem, v Topičově saloně, v Mánesu, ve zlínských salonech, v Paříži a řadě měst Evropy, získal řadu cen za kresbu i grafiku, byl členem řady významných vědeckých zahraničních instituci, patrně nejvzdělanější malíř v celé Evropě.

Karel Tondl se narodil 2. července 1893 ve Valašském Meziříčí – Krásně. Studoval na gymnáziu v Kroměříži a následně na Akademii výtvarných umění v Praze, kde měl možnost učit se od významných profesorů jako Jan Preisler a Max Švabinský. Dále absolvoval studium na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a navštěvoval přednášky na Českém vysokém učení technickém v Praze a na pařížské Sorbonně.

Karel Tondl si rozšiřoval své umělecké obzory studijními cestami do Německa, Polska, Itálie, Španělska, Jugoslávie a USA. Po dobu šesti let pracoval v Paříži a ve Švýcarsku. Byl významným přispěvatelem do odborné literatury, působil jako výtvarný referent v časopise Naše doba a konal četné přednášky v oblasti umění.

Karel Tondl exceloval v technikách dřevorytu a monotypu a projevoval svůj umělecký talent také v akvarelu, olejomalbě, temperové malbě a kompozicích monumentálního charakteru. Mezi jeho významná díla patří dřevoryt "Veřovice" a cykly monotypů a dřevorytů s názvy "Den u Seiny", "Vysoké Tatry" a "Naše vlast". Karel Tondl se stal členem mnoha významných zahraničních institucí, což odráží jeho uznání a prestiž v mezinárodním uměleckém světě.

Umělec zemřel v Praze 3. února 1980, zanechávaje za sebou bohaté a rozmanité umělecké dědictví.