#277

Marie Fischerová Kvěchová
(1892 – 1984)

Denní život batolátka

Fischerová - Kvěchová Marie (1894-1984)
#277

Marie Fischerová Kvěchová
(1892 – 1984)

Denní život batolátka

Graphics
1 limit
139 zobrazení
Prodáno za
700 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 700 Kč
17. 10. 2022 20:00

Základní údaje

O autorovi
Malířka, ilustrátorka, kreslířka, studovala u profesora Schikanedera, dále rok u profesora Nandina v Paříži. Mimořádně významná ilustrátorka a malířka námětů ze života dětí. Její ilustrace Babičky B. Němcové, Karafiátových Broučků a další patří mezi skvosty české ilustrační tvorby. V roce 1918 vytvořila obrazový doprovod k Československé státní hymně a k Prodané nevěstě, vydala také soubor dvaceti pěti studií lidových krojů a další skvělé práce. Většina prací této ryze české malířky byla vydávána na pohlednicích, reprodukcích, leporelech apod., v roce 1925 získala Zlatou medaili v Paříži. Rozsáhlost tvorby Marie Fischerové - Kvěchové dokládá i zmínka o soukromé sbírce více než 650 různých pohlednic s reprodukcemi kreseb této autorky. Sběratelka za sbírku obdržela v roce 1988 v pražském Klubu sběratelů kuriozit ocenění "Pozoruhodná sbírka MFK." Nyní je sbírka umístěna v pardubickém muzeu a neustále se rozrůstá (z příspěvku sběratelky paní Květuše Veselé publikovaném na http://www.filokartie.cz/?cla=340)

Popis

"Denní život batolátka" Soubor čtrnácti pohlednic od MARIE FISCHEROVÉ - KVĚCHOVÉ, barevná litografie, první polovina minulého století. Adjustovány jako obraz ve společném rámku, na podložce, pod sklem. Přechody mezi pohlednicemi jsou překryty bílou hedvábnou stužkou. ___14x pohlednice cca 13,5 x 9 cm, (rám 31 x 66) cm

O autorovi

Marie Fischerová-Kvěchová byla česká malířka a ilustrátorka, narozená 24. března 1892 v Kutné Hoře (tehdy Rakousko-Uhersko).

Studovala na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde měla jako profesory například Jakuba Schikanedera a Jana Preislera. Také strávila roční studijní pobyt v Paříži na Colarossiho akademii. V roce 1915 se provdala za lékaře Jana Fischera a po vypuknutí první světové války se vrátila do Prahy.

Její tvorba zahrnovala převážně malby a ilustrace knih pro děti. Stala se vyhledávanou autorkou v oblasti dětské literatury, a to především v období meziválečného Československa. Po druhé světové válce ji však komunistický režim omezil v publikování, zejména kvůli jejím tradičním hodnotám a přirozené religiozitě.

Marie Fischerová-Kvěchová měla tři děti a se svým manželem se v roce 1933 přestěhovala do vily v Černošicích. Kromě malby pro děti se věnovala i figurální a portrétní tvorbě, krajinomalbě, sgrafitům, a také návrhům dětského oblečení a jídelních servisů. Její práce byly oceněny Zlatou medailí na výstavě dekorativních umění v Paříži v roce 1925.

Omezení v publikování a odmítnutí režimem vedlo k tomu, že se po válce stáhla z veřejného života. Zemřela v roce 1984 ve věku 92 let v Černošicích. Její dílo zahrnuje i studie lidových krojů, ilustrace lidových písní a další výtvarné projekty v oblasti užitého umění.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr