#107

František Emler
(1912 – 1992)

Svatovítská katedrála za zimního podvečera

Emler František (1912-1992)
Emler František (1912-1992)
Emler František (1912-1992)
Emler František (1912-1992)
#107

František Emler
(1912 – 1992)

386 zobrazení
66 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
19. 12. 2021 11:00

"Svatovítská katedrála za zimního podvečera" olej na plátně, signováno vlevo dole F. EMLER, datováno 1939. Mistrovsky pojatá práce galerijní úrovně, harmonický celek. Výjimečná práce ilustrující pohodu zimního podvečera, malba navozující tajuplnou atmosféru. ___90 x 63 (110 x 82) cm ___O AUTOROVI: Emler František (1912-1992) Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf, studium na pražské akademii u Nejedlého, po válce u Pukla, dále u Carla Silveriho na Accademia di belle arti v Římě. 1947-1949 studia u slavného malíře ANDRÉ LHÔTY v Paříži.

František Emler se narodil 26. července 1912 v Přelouči. Po maturitě na reálném gymnáziu v Pardubicích studoval mezi lety 1932 a 1938 na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením O. Nejedlého. Díky vítězství v soutěži o stipendium italské vlády – Římskou cenu, měl možnost v letech 1938/39 studovat na Accademia di belle arti v Římě. Po druhé světové válce absolvoval čestný rok na grafické speciálce AVU u V. Pukla. V roce 1947 obdržel stipendium francouzské vlády a zapsal se na pařížskou École nationale supérieur des Beaux-arts, kde také studoval v ateliéru André Lhota.

František Emler byl známý především jako malíř krajiny, ale jeho tvorba zahrnuje také portréty, zátiší a městské motivy, zejména z Paříže. V jeho dílech dominuje použití tempery, olejových barev a kombinovaná technika akvarelu s kresbou. Měl zvláštní vztah k Vysočině, kde často pobýval a odkud čerpal inspiraci pro mnoho svých děl. Kromě malby se Emler také věnoval ilustracím, zejména pro nakladatelství Lidová demokracie, a byl autorem několika publikací o uměleckých technikách.

Emlerova díla jsou zastoupena v kolekcích Národní galerie, GHMP a dalších. Během své kariéry získal mnoho ocenění, včetně Italské ceny v roce 1938, Ceny Fadeleine Bunoust na Salon National v Paříži v roce 1948 a řadu dalších ocenění za ilustrace knih.

František Emler zemřel 25. května 1992 v Praze.