Základní údaje
O autorovi | Malíř, publicista, grafik, ilustrátor, odbojář. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Friedricha Ohmanna, grafiku studoval soukromě v Paříži v ateliérech Emila Delauna a Augusta Schmida. Vynikající český malíř a grafik světového jména, pracoval v Paříži pro Alfonse Muchu. Velké zásluhy má na grafickém umění v USA, kde dlouho působil, řídil grafické oddělení na Wentworth Institute v Bostonu. V řezbě do linolea byl považován v USA za zakladatele. Vystavoval v Mánesu, má široké zastoupení v Národní galerii Praha, ve Waldesově galerii, v galerii v New Yorku a dalších světových galeriích. Během druhé světové války byl členem ilegální skupiny, vydával ilegální časopis V boj. Jeho dcera Irena, která mu pomáhala, byla popravena. Zemřel v koncentračním táboře Dachau. |
Popis
O autorovi
Vojtěch Preissig byl významný český grafik, typograf, malíř a ilustrátor, narozený 31. července 1873 v Světci. Po absolvování pražského reálného gymnázia a Uměleckoprůmyslové školy se Preissig v roce 1898 přesunul do Paříže, kde se zdokonaloval v tiskařském řemesle. V roce 1903 se vrátil do Prahy jako renomovaný grafik a později se přestěhoval do USA, kde působil jako pedagog v Bostonu.
Během první světové války byl aktivní v československém zahraničním odboji, kde vytvářel vizuální propagační kampaně a pomáhal organizovat nábor dobrovolníků do zahraniční armády. Po válce navrhoval vlajky pro nově vzniklé Československo a ve dvacátých letech se věnoval volné tvorbě a knižní grafice.
Po návratu do Československa v roce 1931 se Preissig zapojil do odbojové činnosti proti nacistickému režimu. V roce 1940 byl zatčen gestapem a vězněn v koncentračním táboře Dachau, kde v roce 1944 zemřel.
V jeho tvorbě se odrážela potřeba chápat svět jako celek, zkoumat vztahy mezi člověkem a přírodou a hledat nové možnosti v grafickém designu. Zajímal se o vzájemné vztahy barev a tvarů a objevoval nové tiskové techniky, což vedlo k inovacím v secesní ornamentice.