#188

Unikátní dvoudílná lékařská kniha o chirurgii z roku 1666 - “CHIRURGISCH ZEUG-HAUS”, D. Sculteti

#188

knihy, mapy
1 limit
154 zobrazení
54 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 34 000 Kč
13. 11. 2022 11:00
112. Aukce AAA v Brně
112. Aukce AAA v Brně

info
Díl první 263 stran a 56 celostránkových mědirytin, tabule č. 4, 42, 43 a 45 schází. Díl druhý 238 stran plus 65 stran registru. Stav textů a tabulí je vzhledem ke stáří knihy (více než 350 let) vesměs dobrý, kožená vazba na několika místech poškozena, některé listy uvolněny z vazby, některé poškozeny zejména v okrajích, blíže viz fotografie. Jonas Arnold Delineavit na svých ilustracích - mědirytinách - zachycuje celou řadu chirurgických nástrojů, lékařských zákroků a operací, z nichž mnhé jsou z dnešního pohledu doslova fascinující. Jedinečná nabídka, na trhu se prakticky neobjevuje. Na hřbetu vazby uveden autor D. Sculteti a zkrácený název “CHIRURGISCH ZEUG-HAUS”, volně lze přeložit jako “chirurgické vybavení”. Uvnitř pak na titulním listu: D. Ioannis Sculteti ... Wund-artzneyisches Zeug-Hauss: .. welches auss dem Lateinischen von dess authoris Brudern Sohn, Herrn Iohann Schultes .. reformirten, verb. und an vielen Orten verm. .. in die teutsche Sprach übersetzet hat .. Amadeus Megerlin. Na titulní straně je rovněž signet tiskaře (55 x 67 mm) Johannese Gerlina s nápisem “Ditabit servata fides Iohannes Gerlin Buchhandl in Ulm”. Autor knihy Johannes Scultetus (1595-1645), rodák z německého Ulmu a jeden z nejvýznamnějších lékařů 1. poloviny 17. století. Jeho pozoruhodná učebnice chirurgie „Armamentarium chirurgicum“ byla poprvé vydána v latině 10 let po jeho smrti, obsahuje kompletní katalog chirurgických nástrojů, názorné ukázky různých operačních postupů a 100 kazuistik. Úspěch Scultetovy publikace byl odpovědný za zlepšení úrovně vzdělávání neakademických holičských chirurgů, kteří ošetřovali většinu tehdejší populace, a byl významným mezníkem pro rozvoj chirurgie jako akademické specializace.

německy, vevázáno v kůži do jednoho svazku. Napsal Johannes Scultetus (1595-1645), do němčiny přeložil D. Amadeus Megerlin (1625-1698), ilustroval Jonas Arnold Delineavit, vydal Johannes Gerlin, knihkupec z Ulmu, ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1666. ___20 x 17 cm