žil v letech | (1905-1970) |
dominantní | květy slézové růže |
"Zahrada s rozkvetlou slézovou růží" olej na malířské lepence, signováno vpravo dole V. STŘÍBRNÝ, nedatováno. Ozdobný rám zlaté barvy. ___41 x 32 (54 x 44,5) cm ___O AUTOROVI: Stříbrný Vladimír (1905-1970) Malíř, narozen v Českých Budějovicích, studoval u Jakuba Obrovského a Vratislava Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných (JUV) v Praze, výborný český malíř figuralista, s oblibou maloval ženské tělo.
Vladimír Stříbrný, plným jménem Vladimír Václav Jan, se narodil 7. října 1905 v Českých Budějovicích. Jeho rodiče, účetní Jan Stříbrný a Leopoldina Kašparová, později přesídlili se svým synem na Slovensko do Nitry, kde Vladimír navštěvoval obecnou a měšťanskou školu. Po ukončení základního vzdělání se přesunul do Prahy, kde zahájil studium na malířské akademii.
Ve školním roce 1920/1921 studoval ve II. ročníku všeobecnou školu u profesora Jakuba Obrovského a získal I. školní cenu per 600 Kč s hodnocením výborný. Následně pokračoval ve studiu v letech 1921-1925 v tzv. speciálce profesora Vratislava Nechleby.
Během svého života Vladimír Stříbrný cestoval po Itálii, Francii a Německu, kde čerpal inspiraci a vědomosti pro svou uměleckou tvorbu. Byl dlouholetým členem Jednoty umělců výtvarných (JUV) a pravidelně se účastnil výstav této umělecké skupiny. Vladimír Stříbrný byl známý zejména pro své malby ženského těla, ale rovněž vytvářel krajinomalby a různá zátiší. Jeho umělecký atelier se nacházel v Praze na adrese Nad Královskou oborou 31.
Vladimír Stříbrný zemřel 19. června 1970 v Praze, ale jeho umělecké dílo a odkaz pokračují jako součást české výtvarné historie.