žil v letech | (1896-1974) |
studijní pobyt | Paříž 1925-1926 |
"Z Paříže - bukinisté na břehu Seiny" olej na sololitu, signováno vlevo dole FR. LÍBAL, nedatováno. Pravděpodobně práce z období stipendijního pobytu v Paříži. Bukinisté - stánkový prodej na břehu Seiny s tradicí od 17. století, od roku 1991 součást chráněného nábřeží Seiny, zapsaného do světového dědictví UNESCO. V současné době je prodej ohrožován internetovým prodejem zejména e-knih. Malebné prostředí stánkového prodeje na nábřeží Seiny bývalo často inspirací pro malíře. Jen František Tavík Šimon vytvořil grafické práce s bukinisty z nejrůznějších pohledů v letech 1904, 1905, 1907, atd., 1920, 1924, atd., 1930. Nedávno byl v prodeji jeho olej na plátně "Bukinisté u Seiny" z roku 1911. ___34 x 49 (38,5 x 53,5) cm ___O AUTOROVI: Líbal František (1896-1974) Malíř, studia u Vlaho Bukovace a Maxmiliána Pirnera na pražské AVU. Od roku 1921 studoval na Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) v Mnichově, v letech 1925 - 1926 byl na studijním pobytu v Paříži. Maloval katedrály v Kolíně nad Rýnem, Paříži, Remeši, absolvoval výstavy v zahraničí - Oslo, Kodaň, Vídeň, Bergen atd. Zastoupen v řadě českých galerií, významný český malíř - krajinář 20. století.
František Líbal, český akademický malíř, krajinář a portrétista, se narodil 7. srpna 1896 ve Veselí nad Lužnicí. Jeho život a dílo zahrnovalo rozsáhlou tvorbu krajinomalby a portrétů.
František Líbal zahájil svou malířskou kariéru během středoškolského studia, když se vášnivě věnoval malbě. Absolvoval gymnázium v Třeboni v roce 1916. Poté pokračoval ve studiu na pražské malířské akademii, kde studoval u profesorů Vlaho Bukovace a Maxmiliána Pirnera. Jeho závěrečnou prací na akademii byl cyklus více než 70 obrazů nazvaný "Vítr na blatech".
Po absolvování akademie v roce 1921 odešel do Německa, kde pokračoval ve studiu v Mnichově, Drážďanech a Frankfurtu. Během svých cest po Německu, Francii a Itálii zachytil mnoho pohledů na města a vytvořil ceněný soubor katedrál. Po návratu do vlasti maloval českou krajinu, především Jižní Čechy, Krkonoše, Tatera a další.
František Líbal byl také známý svou portrétní tvorbou. Vytvořil řadu portrétů, často přátel z okruhu Národního divadla, včetně Rudolfa Deyla st. a Stanislava Muže.
Jeho typickou technikou byl olej na plátně nebo kartonu, přičemž často používal špachtle k nanášení barev. Vytvořil rozsáhlou sbírku děl, zahrnující krajinomalbu, portréty, zátiší a akty. Město Třeboň vlastní největší a nejreprezentativnější sbírku Františka Líbala, kterou umělec daroval městu ještě za svého života.
Zemřel 20. června 1974 v Praze.