Základní údaje
O autorovi | Keramik, designér, synovec hudebního skladatele Jaroslava Ježka, studoval na PedF UK v Praze u M. Salcmana, C. Boudy a K. Lidického. Jeho práce získaly řadu ocenění, mimo jiné na světové výstavě Expo 58 v Bruselu obdržel Velkou cenu za porcelánové plastiky Klisnička a Hřebečkové a na téže výstavě Zlatou medaili za porcelánovou soupravu Elka. (26.1.1923 Podlesí u Příbrami - 23.7.2002 Karlovy Vary) |
Produkce | ROYAL DUX |
Popis
Plastika "Hřebec" porcelán bíle glazovaný, zelená tištěná značka ROYAL DUX Made in Czechoslovakia, růžový trojúhelníkový nálepek, vtlačená čísla 677 a 22, období používání značky 1960-1978. Bruselský styl, návrh JAROSLAV JEŽEK ___16 x 17,5 x 5,5 cm
O autorovi
Jaroslav Ježek vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v letech 1945 až 1949, kde se zaměřoval na výtvarnou výchovu pod vedením profesora Sejpkou. Původně měl v plánu přestoupit na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (VŠUP), aby studoval porcelán a keramiku. Avšak na základě doporučení profesora O. Eckerta, který vedl ateliér porcelánu a keramiky na VŠUP, se rozhodl nejprve získat praktické zkušenosti v průmyslové výrobě, aby se seznámil s technologiemi a provozem porcelánového průmyslu.
Ježek získal šestiměsíční stipendium pro práci v uměleckém oddělení porcelánky Thun v Klášterci nad Ohří. Nakonec však opustil plány na další studia a zůstal v Klášterci až do roku 1954, kdy bylo místní umělecké oddělení uzavřeno. Během tohoto období byly uskutečněny pouze jeho návrhy na dekorace.
V roce 1955, po roční přestávce, byl povolán, spolu s nejlepšími modeláři a technology z výrobních závodů, do nového podnikového vývojového střediska, které bylo umístěno v Lesově u Karlových Varů.
V roce 1957 byl Jaroslav Ježek pověřen návrhem výstavních exponátů pro Světovou výstavu (EXPO '58), která se konala v Bruselu v Belgii od 17. dubna do 19. listopadu 1958. Bylo známo, že komise pro EXPO '58 se nebude zaměřovat na běžná funkční, ekonomická a technologická kritéria, ale dala prioritu vytvoření tvarů, které by mohly reprezentovat československý design na celosvětové úrovni.