datum aukce 24. 06. 2021 18:00
4
593
prodáno za: 41 000 CZK
vyvolávací cena: 30 000 CZK

15. Luděk Marold

Žena v klobouku - Luděk Alois Marold (7. srpna 1865 Praha-Malá Strana – 1. prosince 1898 Královské Vinohrady ) byl český malíř a ilustrátor, který vytvořil největší obraz v Česku panoramu Bitva u Lipan.Jako nemanželské dítě dostal příjmení po matce Aloisii (jako otec je v matrice uveden nadporučík Anton Kwetkovitz, který se k otcovství matričním zápisem přihlásil) a po ní dostal také druhé křestní jméno – Luděk Alois;[p 1] křtěn byl u Sv. Mikuláše na Malé Straně. Luděk Marold záhy osiřel, protože otec mu umřel v prusko-rakouské válce v roce 1866 a matka o šest let později. Již v 16 letech byl přijat na pražskou Akademii výtvarných umění, kde však vydržel pouhý rok. Jeho dalším studijním pobytem byla Akademie výtvarných umění v Mnichově. Setkal se zde s mnohými Čechy (Alfons Mucha a další) a zaznamenával první úspěchy s kresbami zachycujícími výstižně každodenní život města. Kromě publikování v českých (Světozor) i německých časopisech se v 21 letech pokusil o ilustraci románu Pan markýz od Serváce Hellera. V roce 1887 se Marold vrátil do Prahy, kde pracoval v ateliéru Maxe Pirnera a stal se redaktorem Spolku Mánes, kterému předsedal Mikoláš Aleš. O rok později zaujal bravurní lavírovanou kresbou a svým pozorovacím talentem, které využil v několika obrazech (olejomalba, například Z vaječného trhu) a v ilustracích pro časopisy. V roce 1889 odjel do Paříže. Zde brzy přišel díky své nestálosti o státní stipendium a spřátelil se s Vojtěchem Hynaisem. Rychle se však uchytil díky svým ilustracím cizojazyčné a české literatury (Erbenův Vodník). Na mezinárodní výstavě v Mnichově byl v roce 1892 za ilustrace oceněn i zlatou medailí. Ani v Paříži však nezapomínal Marold na obrazy, v nichž tentokrát zobrazoval momentky z francouzského prostředí. Přiblížil se dekorativnímu stylu secese, aniž by se stával pouze popisným. Začal dostávat i nabídky na tvorbu plakátů. Od 30. listopadu 1895 byl řádným členem České akademie věd a umění, v roce 1898 dostal medaili za své akvarely, které zakoupila pruská vláda. V té době již bydlel v Praze, kde vytvořil plakát Náš dům v asanaci pro zpěvohru. Výstavu architektury a inženýrství na holešovickém Výstavišti v roce 1898 ozdobilo panorama Bitva u Lipan, které je vůbec největším obrazem v Česku. Koncem roku 1898 se Marold nakazil tyfem a do týdne zemřel, aniž by se dočkal v Čechách souborné výstavy svých prací. Ta se uskutečnila až v roce 1899.

zachovalost Prasklé dřevo
technika Olej na dřevěné desce
rozměr Ve výřezu 36x25cm

*****2 41 000 CZK 24. 06. 2021 18:08:02
*****1 40 000 CZK 24. 06. 2021 18:08:00
*****2 39 000 CZK 24. 06. 2021 18:08:00
*****1 38 000 CZK 24. 06. 2021 18:07:57
*****2 37 000 CZK 24. 06. 2021 18:07:57
*****1 36 000 CZK 24. 06. 2021 18:07:55