#16

Hans Rottenhammer (1564–1625)

Hans Rottenhammer (1564–1625)
Hans Rottenhammer (1564–1625)
Hans Rottenhammer (1564–1625)
Hans Rottenhammer (1564–1625)
#16

Hans Rottenhammer (1564–1625)

358 zobrazení
26 000 EUR
FINE ANTIQUES PRAGUE s.r.o.
FINE ANTIQUES PRAGUE s.r.o.
Vyvolávací cena: 25 000 EUR
26. 1. 2021 17:00

Olej, měděný plech
28,5 × 36,8 cm
16-17. století

Venuše a Mars s kovářem Vulkánem v pozadí | V ložnici s jednou postelí s nebesy jsou božstva Mars a Venuše. Mars se dívá na bohyni lásky, zatímco si sundavá kalhoty. Cupid sedící na toulci a luku rozepíná jeho sandál. Služebná nabízí misku ovoce. Další dvě služky vytahují baldachýn a natřásají polštář. Vlevo skrz dveře můžeme vidět na kovadlině dva kováře. Tento pohled ukazuje na Vulkána, Venušina zhrzeného manžela. Marsův kožený postroj, helma s peřím a mečem jsou uloženy na pravé přední straně na podlaze. V levém popředí u stolu s plátěným ubrusem je nahý Putto, který právě nalévá sklenici červeného vína z karafy. Odborný posudek Thomase Fuseniga z Essenu ze dne 4. srpna 2017 udává Rottenhammera staršího jako autora tohoto obrazu a uvádí srovnávací příklady, zejména obraz se stejným tématem od Rottenhammera, umístěný v Rijksmuseum v Amsterdamu a další v Bayerische Staatsgemäldesammlungen. V době vzniku díla bylo toto téma spojeno s očekávaným mírovým procesem. Obraz tedy může být chápán jako alegorie: prezentace hroznů a vína představuje odměnu za mír.