technika | Olej, dřevo |
rozměr | 28 × 41 cm |
rok | Počátek 16. století |
autor | Vlámský mistr |
Malba stylisticky přechází z pozdní gotiky do renesance. Znázorňuje oplakávání Krista, po sundání z kříže a před pohřbem. Jan Evangelista podpírá tělo mrtvého Ježíše, truchlící Maria jemně přidržuje hlavu svého mrtvého syna, Maria Magdalena zvedá Ježíšovu levou ruku, aby ji políbila. Golgotu lze vidět v pozadí napravo, Jeruzalém nalevo. Kristův kříž zde vyzývá diváka k modlitbě.