technika | Olej, karton |
rozměr | 27 x 21 cm |
rok | 17. / 18. století |
autor | Petr Brandl (1668 - 1735) - dobová kopie |
Na obraze je kající se Máří Magdaléna, oděna do bílo-červených šatů výrazných barev s modrým pláštěm. Typické atributy kajícníků, lebka, symbolizující pomíjivost tělesné krásy a kniha, která poukazuje na rozjímavý život kajícnice. Rozpuštěné vlasy jí jemně splývají přes rameno. Gesto ruky je převzaté z italské malby. Obdobná malba větších rozměrů se od roku 1949 nachází v Národní Galerii v Praze; její kopie jsou ve sbírkách Muzea v Olomouci a Arcidiecézní galerii v Litoměřicích.