hlavní popis | Akademický malíř. |
stav | perfektní |
technika | barevný lept |
rozměr | 59x43 cm |
rok | 1991 |
signatura | signováno PD |
rám | ne |
popis v pravém sloupci | 3/30 |
provenience | Diakonie |
život autora | *1962 |
Akademický malíř Pavel Novák se narodil v roce 1962 v Pardubicích do rodiny, která byla silně poznamenána komunistickým režimem – od zabavení majetku jeho prarodičům po věznění členů rodiny za emigraci.
Navzdory těmto obtížím a problémům s přijímáním na školy kvůli věřící rodině, Pavel absolvoval pardubické gymnázium se specializací na stavebnictví. Po neúspěšném pokusu o přijetí na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze a pracovních zkušenostech v kotelnách a jako poštovní doručovatel se na popud profesora Čepeláka znovu pokusil o přijetí na AVU, tentokrát úspěšně. Během studií se specializoval na figurální kresbu a grafiku, získal stipendium a vykonával asistenci.
Po sametové revoluci se začal věnovat restaurování památek, zejména fresek a jiných uměleckořemeslných malířských děl.
Pavel Novák je také členem Českobratrské církve evangelické a předsedou Rady starších na Žižkově.
Od dětství se věnuje hudbě, hraje na housle a basovou kytaru, v roce 2007 založil kapelu Žižkovský dezert. Je autorem knižních ilustrací a zakladatelem rodiny – je ženatý, má dceru Josefínu a syna Jonatána.