#61

Peter Župnik
(1961)

Zásah

Peter Župnik
Peter Župnik
Peter Župnik
Peter Župnik
Peter Župnik
#61

Peter Župnik
(1961)

Zásah

Photography
271 zobrazení
33 000 Kč
OriginalArte s.r.o.
OriginalArte s.r.o.
17. 4. 2022 18:00

hlavní popis
Slovenský fotograf. V letech 1976–1980 studoval užitou fotografii na střední umělecko-průmyslové škole v Košicích a v období 1981–1988 uměleckou fotografii na pražské Akademii múzických umění. Od roku 1995 žije v Paříži. Věnuje se dokumentární fotografii a umělecké fotografii, ve které mění význam zobrazovaných předmětů malířskými technikami. Patří do skupiny fotografů označované jako slovenská nová vlnak - spolu s Tono Stanem, Rudo Prekopem, Kamilem Vargou, Miro Švolíkem a Vasilem Stanko
stav
perfektní
fotografie na dřevěné desce
90x68 cm
1992/2018
signováno PD a na reverzu
ne
popis v pravém sloupci
Umělec daruje Diakonii 80 % částky nejvyššího příhozu
provenience
Diakonie
život autora
*1961

Zásah

Peter Župník se narodil 14. srpna 1961 v Levoči a je významným představitelem slovenské fotografie, který od roku 1995 žije a tvoří v Paříži.

Vzdělání v oblasti fotografie získal na střední umělecko-průmyslové škole v Košicích, kde se mezi lety 1976 a 1980 specializoval na užitou fotografii. Následně pokračoval ve studiu umělecké fotografie na pražské Akademii múzických umění v letech 1981 až 1988.

Župníkův umělecký přístup spočívá v kombinaci dokumentární a umělecké fotografie, přičemž do svých děl často zasahuje malířskými technikami, čímž mění význam zobrazovaných objektů. Je součástí skupiny fotografů známé jako slovenská nová vlna, kam patří také osobnosti jako Tono Stano, Rudo Prekop, Kamil Varga, Miro Švolík a Vasil Stanko.

Tito fotografové v první polovině 80. let 20. století významně přispěli k překonávání tradičních klišé inscenované fotografie.