hlavní popis | Český grafik a malíř. Absolvent AVU. Je členem SČUG Hollar, žije a pracuje v Praze. |
stav | perfektní |
technika | aquatina |
rozměr | 49,5x42 cm |
rok | 1989 |
signatura | signováno PD |
rám | ne |
popis v pravém sloupci | 20/50 |
provenience | Diakonie |
život autora | *1949 |
Jan Holoubek, narozený 11. února 1949 v Praze, je významný český grafik a malíř.
Narodil se v Praze, ale část svého dětství prožil v Maštově, kde začal projevovat zájem o kreslení a modelování. Po návratu do Prahy se vyučil uměleckým zámečníkem a pracoval v různých profesích, zatímco studoval základy malby u malíře Jaromíra Wíša.
V roce 1970 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze do ateliéru grafiky prof. Ladislava Čepeláka, kde absolvoval v roce 1976. Jeho umělecká kariéra začala s první samostatnou výstavou v Galerii mladých v Mánesu. V období normalizace v 80. letech měl omezené možnosti prezentace, ale od poloviny 80. let se stal členem výtvarného sdružení Kruh.
Holoubek se věnuje převážně grafice, zejména linorytu a dřevořezu. Jeho dílo se postupně vyvíjelo od figurálních motivů k abstraktním a geometrickým zobrazením. Později začal používat tlumené barvy a experimentoval s různými odstíny šedé. Kromě grafiky se věnuje i malbě, zejména krajinám a detailům průmyslových objektů.
Jan Holoubek je členem SČUG Hollar a žije a pracuje v Praze.