#111

František Vobecký
(1902 – 1991)

Spící akt

František Vobecký
#111

František Vobecký
(1902 – 1991)

Spící akt

Drawings
198 zobrazení
500 Kč
OriginalArte s.r.o.
OriginalArte s.r.o.
Vyvolávací cena: 500 Kč
10. 4. 2021 18:00

Dobrý
Kresba na papíře
20x25
2. polovina 20. století
neSignováno
volný list
provenience
Soukromá sbírka

Spící akt

František Vobecký se narodil 9. listopadu 1902 v Trhovém Štěpánově. Byl českým malířem a fotografem, který se nejprve věnoval kubismu a později přešel k surrealismu. Přestože byl civilním povoláním krejčím, jeho umělecká kariéra zahrnovala významný příspěvek k české meziválečné fotografii.

František Vobecký se vyučil krejčím a následně absolvoval kurzy kreslení na Ústřední škole dělnické v Praze v letech 1923–1926. V letech 1926–1927 žil v Paříži, kde pracoval jako krejčí a současně navštěvoval kurzy na uměleckých školách, včetně Académie Colarossi a Académie de la Grande-Chaumière.

Po návratu do Československa pracoval jako střihač a modelář v prestižních krejčovských salonech v Praze, přičemž spolupracoval s významnými módními salony, jako byly Rosenbaum nebo Hana Podolská. V letech 1929–1930 vystavoval jako host v Sdružení výtvarných umělců Mánes, a později se stal řádným členem této skupiny na doporučení Václava Špály.

V letech 1964–1976 působil František Vobecký jako externí vyučující na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde přednášel studentům oděvních oborů střih.

Jeho malířské dílo začalo v duchu lyrického kubismu a postupně přešlo k surrealismu. Zajímavým aspektem jeho tvorby byl také jeho příspěvek k české fotografii. Od roku 1928 se věnoval fotografii a publikoval fotografie módního zaměření v časopise Měsíc. Jeho surrealistický cyklus fotografických asambláží, vytvořený ve třicátých letech, patří mezi významná díla české meziválečné fotografie. Později, v roce 1974, se vrátil k fotografování.

Zemřel 13. dubna 1991 v Praze