#44

Martin Salajka
(1981)

Apollo a Marsyas 2

Martin Salajka
Martin Salajka
Martin Salajka
#44

Martin Salajka
(1981)

Apollo a Marsyas 2

293 zobrazení
3 000 Kč
OriginalArte s.r.o.
OriginalArte s.r.o.
10. 4. 2021 18:00

Litografie
70x50
2020
Signováno PD
provenience
Aukce pro Diakonii
Dar autora Diakonii

Apollo a Marsyas (podle Tiziana) 2

Martin Salajka, malíř a grafik narozený v roce 1981 v Uherském Hradišti, je výraznou postavou současného českého výtvarného umění. Studoval na FaVU v Brně v letech 2002 až 2006 pod vedením J. Načeradského a P. Veselého, následně pokračoval ve studiu na AVU v Praze v letech 2005 až 2008 pod vedením M. Rittsteina.

Salajkovo dílo vyniká v kontextu české malby a grafiky. Jeho hlavní inspirací je krajina a příroda, plná emocí, temnoty, nočních zvířat a běsů. Postupně se začal zaměřovat i na téma městského interiéru, především nočního města, kterému vtiskuje snové, často hororově laděné scenerie.

Martin Salajka se vyznačuje expresivním výrazem okořeněným podivností symbolismu. Jeho temné obrazy mají melancholickou přírodní linku, ačkoliv nejsou jednoduše dekadentní. Výtvarná technika hraje klíčovou roli v jeho tvorbě. Experimentuje s intenzivní prací s barvou, kterou tře a vtírá do podložky, a následně ji vymývá proudem vody. Dále využívá techniky linorytu, který tiskne na plátno, nebo vlepování grafik, které poté dotváří malbou.

Jeho dílo oplývá osobitou barevností, symboly a vytváří napjaté, tajuplné situace. Salajka proniká hluboko za obsah svých pláten, dotýká se podstaty a vytváří atmosféru nejasnosti a tajuplnosti. Jeho potemnělý styl, spolu s originálním výrazem a symbolikou, poutá pozornost diváků.

Martin Salajka má za sebou několik desítek autorských i kolektivních výstav a jeho díla jsou zastoupena například ve sbírkách Galerie Felixe Jeneweina v Kutné Hoře a v soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. Byl oceněn prvním místem v soutěži ArsKontakt v roce 2004 a cenou Grafika roku v oboru litografie v roce 2018.

Martin Salajka žije a pracuje v Praze.