technika | Asambláž, různé materiály |
rozměr | 19x22 cm |
rok | 1999 |
signatura | Signováno PD |
stav díla | Dobrý stav |
provenience | Soukromá sbírka |
Suzanne Pastorová, narozená jako Suzanne Pastor dne 16. listopadu 1952 v Chicagu, je umělkyně německo-amerického původu, která v současnosti žije a pracuje v Praze. Je známá svým trojrozměrným přístupem k fotografii, zejména díky svým skleněným knižním plastikám, které zkoumají kombinace textu a obrazu, vrstvení paměti a sekvenování. Její fotografie, které mají nenápadnou poetickou surrealistickou povahu, jsou ručně kolorovány, roztrhány, navrstveny, složeny, přibity nebo kombinovány s fragmenty fotografií z 19. století, textovými fragmenty nebo jinými předměty.
Suzanne Pastorová se narodila ve městě Oak Park ve státě Illinois jako dcera chemiků, kteří emigrovali z poválečného Německa do USA. Od mládí projevovala zájem o umění, když hrála na housle a flétnu a začala kreslit, malovat a fotografovat. Absolvovala humanitní studium se zaměřením na psychologii na Severozápadní univerzitě, kde také získala první kurz fotografie. Později studovala na George Eastman House v Rochesteru, NY, kde se zabývala organizací aukcí současné fotografie a výzkumem obrazů.
Ve své kariéře strávila několik let v Evropě, kde studovala na Univerzitě v Kasselu v Německu a pracovala v renomované galerii Rudolfa Kickena v Kolíně nad Rýnem. V roce 1990 se přestěhovala do Prahy, kde se stala spoluzakladatelkou a první kurátorskou ředitelkou Pražského domu fotografie (nyní GHMP). Zde uspořádala mnoho výstav a představila mezinárodní program české současné fotografie.
Pastorová je známá svou experimentální prací s fotografickým médiem a vytvářením trojrozměrných sestav. Její práce byly prezentovány na významných výstavách po celém světě a jsou součástí mnoha významných sbírek, včetně Musea Ludwig v Kolíně nad Rýnem, Brooklynského muzea umění a Metropolitního muzea umění v New Yorku. Za svou práci získala několik ocenění, včetně první ceny na bratislavském Fotofestivalu za nejlepší uměleckou knihu roku 2000 ve střední a východní Evropě.