#113

Suzanne Pastor
(1952)

Z cyklu Address Book

Suzanne Pastor (1952)
Suzanne Pastor (1952)
Suzanne Pastor (1952)
Suzanne Pastor (1952)
Suzanne Pastor (1952)
Suzanne Pastor (1952)
#113

Suzanne Pastor
(1952)

Z cyklu Address Book

Asambláž
244 zobrazení
10 000 Kč
OriginalArte s.r.o.
OriginalArte s.r.o.
26. 6. 2021 18:00

Asambláž, různé materiály
19x22 cm
1999
Signováno PD
Dobrý stav
provenience
Soukromá sbírka

Z cyklu Address Book - Multimediální umělkyně, fotografka, kurátorka, spoluzakladatelka a první ředitelka Pražského domu fotografie. Američanka německého původu, žijící od r. 1990 v Praze, s humorem a nadhledem medituje o životě, o své rodině, blízkých a smyslu života. Dílo ze série fotogramů, asambláží a skleněných fotografických knih nabízí unikátní úhel pohledu na věci i na život.

Suzanne Pastorová, narozená jako Suzanne Pastor dne 16. listopadu 1952 v Chicagu, je umělkyně německo-amerického původu, která v současnosti žije a pracuje v Praze. Je známá svým trojrozměrným přístupem k fotografii, zejména díky svým skleněným knižním plastikám, které zkoumají kombinace textu a obrazu, vrstvení paměti a sekvenování. Její fotografie, které mají nenápadnou poetickou surrealistickou povahu, jsou ručně kolorovány, roztrhány, navrstveny, složeny, přibity nebo kombinovány s fragmenty fotografií z 19. století, textovými fragmenty nebo jinými předměty.

Suzanne Pastorová se narodila ve městě Oak Park ve státě Illinois jako dcera chemiků, kteří emigrovali z poválečného Německa do USA. Od mládí projevovala zájem o umění, když hrála na housle a flétnu a začala kreslit, malovat a fotografovat. Absolvovala humanitní studium se zaměřením na psychologii na Severozápadní univerzitě, kde také získala první kurz fotografie. Později studovala na George Eastman House v Rochesteru, NY, kde se zabývala organizací aukcí současné fotografie a výzkumem obrazů.

Ve své kariéře strávila několik let v Evropě, kde studovala na Univerzitě v Kasselu v Německu a pracovala v renomované galerii Rudolfa Kickena v Kolíně nad Rýnem. V roce 1990 se přestěhovala do Prahy, kde se stala spoluzakladatelkou a první kurátorskou ředitelkou Pražského domu fotografie (nyní GHMP). Zde uspořádala mnoho výstav a představila mezinárodní program české současné fotografie.

Pastorová je známá svou experimentální prací s fotografickým médiem a vytvářením trojrozměrných sestav. Její práce byly prezentovány na významných výstavách po celém světě a jsou součástí mnoha významných sbírek, včetně Musea Ludwig v Kolíně nad Rýnem, Brooklynského muzea umění a Metropolitního muzea umění v New Yorku. Za svou práci získala několik ocenění, včetně první ceny na bratislavském Fotofestivalu za nejlepší uměleckou knihu roku 2000 ve střední a východní Evropě.