#137

Jiří Surůvka
(1961)

Z cyklu "Strůjci války"

Jiří Surůvka (1961)
Jiří Surůvka (1961)
Jiří Surůvka (1961)
#137

Jiří Surůvka
(1961)

Z cyklu "Strůjci války"

Photography
287 zobrazení
7 000 Kč
OriginalArte s.r.o.
OriginalArte s.r.o.
26. 6. 2021 18:00

Fotografie na plátně
17x25 cm
2014
Signováno na reverzu
Perfektní
provenience
Artinbox

Z cyklu "Strůjci války" - Český malíř, performer, fotograf, kurátor, vysokoškolský pedagog, spoluzakladatel výtvarné skupiny "Přirození" (1988-1992), dále spoluzakladatel performance skupiny "Předkapela Lozinski" a kabaretu "Návrat mistrů zábavy". Autor dlouhodobě patří k ikonám (nejen) ostravské umělecké scény. Surůvka rád sahá do historie a pro své ztvárnění si často vybírá kontroverzní témata a osobnosti, například Hitlera, Stalina ale také Andyho Warhola nebo Marylin Monroe, které ve svých dílech staví do komických, často až bizarních situací. V rámci "Umělec má cenu" získal cenu pro nejlepšího umělce nad 35 let. Tuto cenu v minulosti obdrželi umělci jako Adriena Šimotová, Dalibor Chatrný, Václav Stratil nebo Vladimír Kokolia.

Doc. Mgr. Jiří Surůvka, narozený 24. září 1961 v Ostravě, je všestranný český umělec, který se proslavil jako malíř, performer, fotograf a kurátor.

Je také známý jako vysokoškolský pedagog a spoluzakladatel uměleckých skupin a kabaretů, mezi které patří performance skupina „Předkapela Lozinski“, výtvarná skupina „Přirození“ (1988–1992) a kabaret „Návrat mistrů zábavy“.

Vzdělání získal na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, kde mezi lety 1984–1992 studoval kombinaci českého jazyka a výtvarné výchovy. Po ukončení studia strávil dva roky vyučováním na Střední uměleckoprůmyslové škole. Od roku 1994 se věnuje volné tvorbě.

V současnosti vyučuje a zastává pozici vedoucího ateliéru nových médií na katedře intermédií Fakulty umění Ostravské univerzity. Surůvka ve své tvorbě často experimentuje s různými médii a formami, čímž významně přispívá k rozvoji současného umění.