technika | Olej na plátně |
rozměr | 40x32 cm |
rok | 2010 |
signatura | monogramováno "XH 10" |
rám | nerámováno |
stav díla | perfektní |
provenience | Atelier autorky |
Xénia Hoffmeisterová, narozena 13. června 1958 v Trenčíně, je česká malířka, sochařka, grafička, scénografka a kostýmní návrhářka. Studovala v Bratislavě a v Praze na Divadelní fakultě AMU. Od roku 1989 se věnuje volné výtvarné tvorbě. Je členkou výtvarných spolků Mánes a Hollar.
Dílo Xénie Hoffmeisterové lze zařadit do oblasti fantazijního expresionismu, kde výtvarně vyjadřuje existenciální úvahy a kritiku současného světa. Její malby jsou expresivní, s výrazným štětcovým rukopisem a barevností. V prvních letech tvorby se zaměřovala na intimní témata odcizení, marnosti a nemožnosti vzájemného porozumění.
V pozdější tvorbě se věnuje různým tématům, jako jsou andělé, čarodějnice, botičky nebo zajíci. Zpracovává i temné téma Holokaustu a násilné smrti ve svém cyklu lebek. Vytváří také asambláže, objekty a instalace.
Xénia Hoffmeisterová prezentovala svá díla na mnoha výstavách v Česku i v zahraničí, včetně galerií v Berlíně, Paříži, Washingtonu D.C. či New Yorku. Její práce jsou součástí i několika exteriérových realizací, např. sochy "Vítězství tmy" v Praze či instalace "Sen v Seně" v Bratislavě.