#20

Josef Adamíček
(1904 – 1979)

Tři grácie

Adamíček Josef (1904-1979)
Adamíček Josef (1904-1979)
Adamíček Josef (1904-1979)
Adamíček Josef (1904-1979)
#20

Josef Adamíček
(1904 – 1979)

Tři grácie

684 zobrazení
35 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
28. 6. 2020 11:00

"Tři grácie" olej na lepence, signováno vpravo dole ADAMÍČEK, datováno 1931, umělecký rám z masivu, reprezentativní celek. 56 x 47 (82 x 74) cm Adamíček Josef: Malíř, ilustrátor, návrhář divadelních kostýmů, tvorba loutek. Studoval na škole uměleckých řemesel ve Vídni u profesora Maliny.

Josef Adamíček se narodil 3. ledna 1904 ve Vídni a prožil zde své dětství a část dospívání. V letech 1920 až 1922 absolvoval vídeňskou školu uměleckých řemesel v ateliéru profesora Josefa Franka Maliny a současně studoval ateliér jevištní malby pod vedením významného tvůrce prof. Kautského. Od roku 1922 do roku 1969 byl jevištním výtvarníkem, scénografem a výtvarníkem kostýmů brněnského Zemského divadla, později Národního divadla Brno.

Josef Adamíček byl dlouholetým mimořádným členem SVU "Aleš" v Brně. V roce 1934 vystavoval svá malířská díla společně s akademickým malířem Hlíněnským v uměleckém museu v Brně. Vedle malby se podílel na více než padesáti divadelních výpravách pro činohru, operu, operetu a balet. Jeho scénografická tvorba zahrnuje období let 1946 až 1969, a patří mezi ni například baletní výprava pro "Bachčisarajskou fontánu" (B. V. Afasjev, rež. Jan Grossman), která byla využívána v letech 1953 až 1962.

Josef Adamíček zemřel 31. ledna 1979 v Brně ve věku 75 let.