data | (1891-1947) |
velikost | Výška 31 cm, výška bez podstavce 28,5 cm |
bronz na mramorovém podstavci, signováno vzadu na plintě AXMANN, nedatováno. Práce pod vlivem ART DECO. ___Výška 31 cm, výška bez podstavce 28,5 cm ___O AUTOROVI: Axmann Josef (1891-1947) Sochař, medailér, restaurátor. Od roku 1909 žák V. Suchomela na C. a K. odborné škole sochařsko-kamenické v Hořicích, od roku 1918 studium na AVU Praha u J. V. Myslbeka. V letech 1919–1922 suplující profesor pro kreslení na II. Státní čs. reálce na Křenové. Studijní pobyty v Itálii a Francii. Člen KVU Aleš. Je autorem pomníků a památníků, náboženské a komorní plastiky, cen pro vítěze automobilových závodů na Masarykově okruhu. Pracoval také s bronzem, alabastrem, pálenou hlínou. Jedním z nejvýznamnějších Axmannových děl je socha Jan Amose Komenského na Komenského náměstí v Kroměříži (3. 3. 1891 Trstěnice (do roku 1925 Křtěnice) u Moravského Krumlova, okres Znojmo - 3. 6. 1947 Brno)