#84

Lubomír Procházka
(1922 – 2012)

Soutok Labe a Vltavy - Mělník

Procházka Lubomír | Soutok Labe a Vltavy - Mělník
#84

Lubomír Procházka
(1922 – 2012)

Soutok Labe a Vltavy - Mělník

Malba včetně kresby a akvarelu
85 zobrazení
1 400 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
15. 11. 2023 20:00

data
(1922-2012)
velikost
49,5 x 79,5 (58 x 88) cm

olej na plátně, signováno vlevo dole L. PROCHÁZKA, datace čtena 1982. Vzadu autorský štítek s názvem díla. ___49,5 x 79,5 (58 x 88) cm ___O AUTOROVI: Procházka Lubomír (1922-2012) Malíř, operní pěvec, v letech 1943 až 1944 totálně nasazen v Německu. Malbu studoval soukromě, základy získal během studia gymnázia u malíře K. Materny a S. Vonáska. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil impresionismus a malíři A. Fišárek, B. Dvorský a F. Jiroudek. (30.4.1922 Praha - 5.8.2012 Ostrava)

Lubomír Procházka narozený 30. dubna 1922 v Praze, byl významným operním pěvcem, působil jako sólista opery Státního divadla v Ostravě. Kromě hudební kariéry se intenzivně věnoval i malbě, kterou studoval soukromě. Jeho výtvarná tvorba byla převážně zaměřena na krajinomalbu. Aktivně se angažoval v ostravské skupině výtvarníků Chagall. Lubomír Procházka pocházel z významné rodiny; jeho otec, Jindřich Procházka, byl uznávaným baptistickým kazatelem a teologem. Jeho syn, rovněž jménem Jindřich, je režisérem ostravského studia České televize.

Zemřel 5. srpna 2012 v Ostravě.