#10

Josef Procházka
(1909 – 1984)

Postavy na kraji lesa

Procházka Josef (1909-1984)
Procházka Josef (1909-1984)
Procházka Josef (1909-1984)
#10

Josef Procházka
(1909 – 1984)

Postavy na kraji lesa

452 zobrazení
12 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
23. 7. 2020 18:00

"Postavy na kraji lesa" olej na kartonu, signováno vpravo dole JOS. PROCHÁZKA, kolem poloviny minulého století. ___22 x 32 (30 x 39,5) cm ___O AUTOROVI: Procházka Josef (1909-1984) Malíř krajinář, studia na pražské akademii u Otakara Nejedlého, řada výstav, hodně jeho obrazů putovalo do zahraničí, práce tohoto malíře patří v malbě krajin k tomu nejlepšímu, co je ve 20. století k dispozici v české krajinářské malbě.

Josef Procházka se narodil 30. ledna 1909 v Horních Krutech a zemřel v roce 1984 v Praze. Byl významným malířem krajin a zátiší, jehož vzdělání probíhalo na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1929 až 1936 pod vedením profesora Otakara Nejedlého. V průběhu 30. let 20. století měl několik výstav, z nichž význačná byla v listopadu 1935 v Rubešově galerii v Praze, kde představil 40 svých děl. Jeho oblíbenou lokalitou pro malbu byla oblast kolem Stříbrné Skalice v Posázaví. Kromě umění měl Procházka řadu zájmů - houbařil, ocenil venkovský humor, ale zároveň měl slabost pro noblesu, což může být částečně díky jeho manželce Marii Čermínové, potomkovi šlechtického rodu Slavatů z Chodova. Přestože se s Marií dvakrát oženil, také se s ní dvakrát rozvedl kvůli své slabosti pro ženy. Procházka byl známý jako veselý hostitel, organizoval bujaré večírky ve Stříbrné Skalici a v jeho ateliéru ve Slezské ulici v Praze.