#100

Linka Procházková
(1884 – 1960)

Bohatá kytice ve váze

Procházková Linka (1884-1960)
Procházková Linka (1884-1960)
Procházková Linka (1884-1960)
Procházková Linka (1884-1960)
#100

Linka Procházková
(1884 – 1960)

Bohatá kytice ve váze

420 zobrazení
95 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
23. 7. 2020 18:00

"Bohatá kytice ve váze" olej na plátně, signováno vpravo LIN. PROCHÁZKOVÁ, datováno 1923. Reprezentativní práce, výrazné barevné řešení včetně vzorování na pozadí. ___70 x 88 (91 x 108) cm ___O AUTOROVI: Procházková Linka (1884-1960) Česká malířka rozená Scheithauerová. Studovala krátce na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, potom soukromě v ateliéru výtvarné školy malíře a grafika Karla Reisnera, kde se setkávala s mladými výtvarníky, včetně budoucího manžela Antonína Procházky, později členy skupiny OSMA. Již v roce 1908 se zúčastnila druhé výstavy OSMY. Na studijní cestě v Berlíně se znovu setkala s Antonínem Procházkou, do Prahy se vrátili jako manželé. Spolu získali GRAND PRIX v Paříži 1937.

Linka Procházková se narodila 28. ledna 1884 v Nových Dvorech. Studovala průmyslovou školu Ženského výrobního spolku v Praze, a poté přešla na Uměleckoprůmyslovou školu, kde byla jediná žena mezi studenty. Po absolvování školy začala pracovat v Reisnerově ateliéru.

Jako jediná žena se zúčastnila výstavy Osmy v roce 1908, což bylo v té době neobvyklé. V tom samém roce se provdala za malíře Antonína Procházku. Její malířské dílo se vyznačovalo převážně realistickým základem a postupně přecházelo od expresionismu ke klasicismu.

Linka Procházková trpěla nervovou chorobou, která ukončila její malířskou práci koncem 40. let. Zemřela 21. října 1960 v Brně.