#24

František Janoušek
(1890 – 1943)

Obraz

Janoušek František - Obraz (Ten heraldický)
#24

František Janoušek
(1890 – 1943)

Obraz

Exkluzivní výběr výtvarného umění
1589 zobrazení
2 400 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
5. 10. 2014 20:00

condition

1940 - 1941sign. na rubu na blindrámu Janoušek Františekolej, plátno89 x 130 cmna rubu na blindrámu autorem: Ten heraldický. Reprodukováno: monografie Jindřich Chalupecký - František Janoušek, Odeon, 1991, obr. č. 121, popis str. 256. Vystaveno: Mánes, 1947, posmrtná výstava, kat. č. 62, Brusel, 1948, SGN, 1965, kat. č. 104, Terezín

František Janoušek, významný český malíř, pedagog a ilustrátor, se narodil 6. května 1890 v Jesenném na Semilsku. Studoval na Učitelském ústavu v Praze a v Jičíně. Do roku 1914 působil jako učitel, ale poté byl mobilizován na srbskou frontu během první světové války. Po válce začal studovat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem profesora V. Hynaise. Akademii úspěšně absolvoval v roce 1922. V roce 1924 se stal členem Spolku výtvarných umělců Mánes a začal vyučovat malbu ve Škole Mánesa od roku 1942.

František Janoušek byl známý svými díly ovlivněnými lyrickým a imaginativním kubismem. Později ve dvacátých a třicátých letech začal začleňovat prvky surrealismu do své tvorby, která se zabývala tíživou meziválečnou situací a osobními pocity hrůzy a násilí z té doby. Jeho práce byla prezentována pravidelně od roku 1924 se Spolkem Mánes. V roce 1935 měl svou první samostatnou výstavu, na které byla vystavena jeho díla z let 1933–1935. Janoušek byl také oceněn Cenou fondu Jana Štursy v roce 1929.

František Janoušek zemřel 23. ledna 1943 v Praze ve věku 52 let.