#41

František Malý
(1900 – 1980)

Večer

Malý František - Večer
#41

František Malý
(1900 – 1980)

Večer

Exkluzivní výběr výtvarného umění
1522 zobrazení
140 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
5. 10. 2014 20:00

condition

1968sign. PD F. Malý 68olej, plátno85 x 121 cmpravost potvrdili: PhDr. Rea Michalová Ph.D., PhDr. Jaromír Zemina, PhDr. Ivo Helán

František Malý se narodil v roce 1890. Jeho umělecká cesta začala studiem na odborné tkalcovské škole, a později pokračoval na Uměleckoprůmyslové škole (UMPRUM) v Praze, kde měl možnost studovat pod vedením významných umělců, jako jsou J. Beneš a F. Kysela.

Stal se významným malířem, grafikem a textilním výtvarníkem, jehož práce reflektovaly různé umělecké styly. Na začátku své kariéry byl ovlivněn secesí a impresionismem. Postupně se však obrátil k novým směrům, jako je kubismus, surrealismus a poetismus. Jeho volná tvorba zahrnovala široké spektrum témat, od krajin a městských motivů přes zátiší a akty až po zachycení rostlin a živočichů.

František Malý se také věnoval scénografii a textilnímu výtvarnictví, čímž obohatil svůj umělecký repertoár. Působil jako umělecký vedoucí textilních dílen ve Společnosti uměleckého průmyslu v Bratislavě a v podniku Detva. Pedagogicky působil v Bratislavě a Brně.

Byl aktivním členem Umělecké besedy slovenské, Skupiny výtvarných umělců v Brně, brněnského SVU Aleš a SVU Mánes. Jeho umělecké dílo nalezlo své místo v českých a slovenských uměleckých sbírkách.

František Malý zemřel v roce 1980, ale jeho odkaz žije dál ve světě výtvarného umění.