rok | 1896 |
signatura | sign. PD Kar. Rašek 1896. Meudon. |
technika | olej, plátno |
velikost | 102,5 x 64 cm |
autor | 1861 - 1918 |
Karel Rašek, český malíř, výtvarník a ilustrátor, se narodil 25. března 1861 v Praze. V letech 1880 až 1884 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Studium přerušil a v roce 1886 odjel do Mnichova, kde se vzdělával u profesora Karla Rauppa (1837-1918). Během svého studia také navštívil Paříž a Vídeň. V roce 1887 se vrátil do Prahy, kde pokračoval ve studiu na Akademii pod vedením profesorů Františka Sequense a Maxmiliána Pirnera. Roku 1892 úspěšně dokončil svá studia na pražské malířské Akademii.
V jeho uměleckém díle se často objevuje krajinomalba, a mezi jeho oblíbená témata patřily obrazy staříků, chudáci a postavy z pohádek. Jeho tvorba byla ovlivněna nejen českým prostředím, ale i zahraničními vlivy z Mnichova, Paříže a Vídně.
Karel Rašek byl blízkým přítelem Luďka Marolda, dalšího významného českého malíře, a spolupracoval s ním na vytvoření panoramatu Bitva u Lipan. Jeho umělecké úsilí a přínos českému výtvarnému umění zanechaly trvalý otisk v historii českého malířství.
Karel Rašek zemřel 20. listopadu 1918 v Praze na Žižkově a byl pohřben na Olšanských hřbitovech.