#106

Vladimír Komárek
(1928 – 2002)

Housle

Komárek Vladimír
#106

Vladimír Komárek
(1928 – 2002)

Housle

pol. 101 - 150
1 limit
582 zobrazení
45 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 45 000 Kč
8. 10. 2017 13:30

1992
sign. LD V. Komárek 92
olej, plátno
velikost
52 x 40 cm
1928 - 2002

Housle

Vladimír Komárek se narodil 10. srpna 1928 v Hořensku u Semil. Studoval na umělecké sklářské škole v Železném Brodě a poté na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze. Po dvou letech však přestoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (UMPRUM), kde byl žákem profesora K. Štiply.

Jako český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století. Ve své tvorbě upřednostňoval malbu a grafiku, zejména technikou suché jehly. Charakteristickými rysy jeho děl jsou jemné barvy, neostré kontury a atmosféra melancholické lyriky. Témata jeho prací často zahrnovala zátiší s předměty jako stůl, dveře nebo zrcadlo, doplněná židovskou a křesťanskou symbolikou.

Kromě své volné tvorby se věnoval také ilustracím, vyzdobil několik desítek knih autorů, mezi nimiž byli například Mácha, Holan a Puškin. Jeho ex libris jsou velmi oblíbené mezi sběrateli.

V průběhu své kariéry byl členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Spolku výtvarných umělců Mánes. Jeho díla můžeme najít v mnoha galeriích, včetně Národní galerie v Praze a Moravské galerie v Brně. Prezentoval své dílo na více než dvou stovkách autorských výstav po celém světě.

Vladimír Komárek zemřel 24. srpna 2002 v Jilemnici.