#107

Josef Liesler
(1912 – 2005)

Josef Liesler v říši fantazie

Liesler Josef
#107

Josef Liesler
(1912 – 2005)

Josef Liesler v říši fantazie

pol. 101 - 150
583 zobrazení
45 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
8. 10. 2017 13:30

1991
sign. PD Liesler 91
olej, sololit
velikost
41,5 x 51,5 cm
1912 - 2005

Josef Liesler v říši fantazie

Josef Liesler se narodil 19. září 1912 ve Vidolicích u Kadaně. Studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze, konkrétně na fakultě architektury a pozemního stavitelství, kde se věnoval oboru kresby. Jeho pedagogy byli významní umělci Cyril Bouda, Oldřich Blažíček a Josef Sejpka.

V uměleckém světě se Josef Liesler prosadil jako český malíř, grafik a ilustrátor. Jeho jméno je spojeno s různými výtvarnými skupinami a sdruženími. Mezi lety 1938 a 1941 byl členem výtvarné skupiny nazvané Sedm v říjnu. Následně v letech 1942 až 1948 působil jako člen SVU Mánes. Roku 1945 se stal členem SČUG Hollar. Jeho umělecká angažovanost pokračovala, když v roce 1958 zakládal Skupinu 58. Později se přidal i ke skupině Radar. Získal uznání nejen v Československu, ale i za hranicemi. Byl také členem Královské belgické akademie.

Josef Liesler byl významným tvůrcem uměleckých poštovních známek. Jeho schopnost a originalita v tomto směru byla oceněna mnoha světovými a národními cenami. Dokonce získal cenu UNESCO pro nejkrásnější známku roku za svou práci nazvanou "Hydrologická dekáda". V roce 1969 byl za svůj přínos umění jmenován zasloužilým umělcem. V roce 2003 obdržel od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy druhého stupně.

Josef Liesler se v uměleckém projevu vyznačoval osobitým stylem. Jeho dílo, vzniklé během sedmdesáti let tvůrčí činnosti, bylo oceňováno pro jeho univerzálnost, lehkost improvizace a pracovitost. Tato rozmanitost umožnila Lieslerovi pohybovat se mezi různými uměleckými obory. Jeho tvorba zahrnovala malbu, volnou i užitou grafiku, tvorbu uměleckých poštovních známek, plakáty, ilustrace, ale také monumentální malířství, mozaiky a sgrafita.

Josef Liesler zemřel 23. srpna 2005 v Praze, zanechávaje po sobě bohaté umělecké dědictví a významný přínos českému umění.