rok | 1991 |
signatura | sign. vše Hermann Nitsch |
technika | 10 x barevná litografie s malbou 43/150, papír na k |
velikost | 10 ks 70 x 100 cm |
autor | 1938 - nyní |
Hermann Nitsch, narozený 19. srpna 1938 ve Vídni, byl rakouský umělec, který se stal klíčovou postavou vídeňského akcionismu.
Jeho umělecká praxe zahrnovala provokativní performace, ve kterých používal krev a vnitřnosti zabitých zvířat jako médium pro malbu na plátno nebo tělo. Tyto akce, které Nitsch pořádal od 60. let 20. století, byly často spojeny s orgiastickými a mystickými rituály.
Kromě své performační tvorby se Nitsch věnoval také klasické malbě, tvorbě objektů, instalací a scénografií a skládal hudbu. Jeho dílo bylo vystavováno po celém světě a je zastoupeno ve všech důležitých veřejných sbírkách.
V roce 1998 upoutal pozornost šest dní trvající slavností na svém zámku v Prinzendorfu, což je považováno za vrchol jeho umělecké kariéry.
Hermann Nitsch zemřel 18. dubna 2022 v Mistelbach an der Zaya.