signatura | sign. LD MBenka |
technika | olej, malířská lepenka |
velikost | 32,5 x 33 cm |
autor | 1888 - 1971 |
Motiv z Jižních Čech - na rubu štítek s popisem díla
Martin Benka byl významný slovenský akademický malíř, národní umělec a nositel zlatého Řádu republiky. Je uznáván jako zakladatel moderního slovenského výtvarného projevu, zvláště v oblasti malby a kresby. Benka se věnoval také gobelínové tvorbě, scénickému výtvarnictví, hudbě a houslařství.
Své malířské dovednosti zdokonaloval po vyučení malířem pokojů v Hodoníně, kde pracoval v malířské firmě „Lesquier“. Následně studoval na soukromé malířské škole Aloise Kalvody v Praze. Benka projevoval výrazný zájem o esperanto, což se projevilo v jeho práci na sérii pohlednic s texty v tomto jazyce. Zároveň byl autorem studie s názvem "PRI SLOVAKA ARTO" a několika povídek, mezi nimiž vynikají "LA AKVOGUTETO", "RUĜAJ DIANTOJ" a "STRANGA KONCERTO".