#56

Martin Benka
(1888 – 1971)

Motiv z Jižních Čech

Benka Martin
#56

Martin Benka
(1888 – 1971)

Motiv z Jižních Čech

pol. 51 - 100
1 limit
956 zobrazení
95 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 95 000 Kč
8. 10. 2017 13:30

sign. LD MBenka
olej, malířská lepenka
velikost
32,5 x 33 cm
1888 - 1971

Motiv z Jižních Čech - na rubu štítek s popisem díla

Martin Benka byl významný slovenský akademický malíř, národní umělec a nositel zlatého Řádu republiky. Je uznáván jako zakladatel moderního slovenského výtvarného projevu, zvláště v oblasti malby a kresby. Benka se věnoval také gobelínové tvorbě, scénickému výtvarnictví, hudbě a houslařství.

Své malířské dovednosti zdokonaloval po vyučení malířem pokojů v Hodoníně, kde pracoval v malířské firmě „Lesquier“. Následně studoval na soukromé malířské škole Aloise Kalvody v Praze. Benka projevoval výrazný zájem o esperanto, což se projevilo v jeho práci na sérii pohlednic s texty v tomto jazyce. Zároveň byl autorem studie s názvem "PRI SLOVAKA ARTO" a několika povídek, mezi nimiž vynikají "LA AKVOGUTETO", "RUĜAJ DIANTOJ" a "STRANGA KONCERTO".