letopočet | 1997 |
signatura | sign. PD Zábranský, na rubu Vlastimil Zábranský 1997 |
technika | olej, malířeká lapenka |
velikost | 70 x 50 cm |
autor | (1936) |
Vlastimil Zábranský se narodil 2. září 1936 ve Vráži. Byl českým malířem, grafikem, kreslířem, karikaturistou a scénografem. Svou uměleckou dráhu započal studiem na Střední škole stavební v Praze od roku 1953. Následně v roce 1957 pokračoval ve studiích na katedře umění na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Od roku 1959 studoval na Vyšší pedagogické škole v Brně v oboru výtvarná výchova – čeština, kde absolvoval v roce 1961 pod vedením prof. Bohdana Laciny. Přestože se nejprve věnoval výuce, od roku 1963 se plně věnoval výtvarnému umění.
Od 70. let začal spolupracovat jako scénograf s Divadlem pracujících Gottwaldov (nyní Městské divadlo Zlín), kde spolupracoval s Aloisem Hajdou a Zdeňkem Hradilákem. Jeho ateliér ve Stojanové ulici v Brně se stal centrem setkávání osobností brněnského kulturního života.
Vlastimil Zábranský měl výrazné místo v českém uměleckém prostředí. Jeho díla zahrnovala jemné až snové provedení v protikladu k přímočaře humornému sdělení. Často se zaměřoval na figurální motivy a jeho tvorba obsahovala politickou a společenskou kritiku. Proslavil se zejména karikaturou nahého Václava Klause. Byl členem francouzské Société Protectrice de l'Humour od roku 1970. V roce 2006 získal Cenu města Brna za výtvarné umění.
Jeho dílo bylo prezentováno na výstavách v Brně a dalších evropských městech. Je zastoupen v galeriích jako Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie v Brně nebo Galerie karikatury ve Skopje.
Zemřel 4. února 2021 v Brně.