#115

Vlastimil Zábranský
(1936 – 2021)

Hezký příklad rasové snášenlivosti

Zábranský Vlastimil
#115

Vlastimil Zábranský
(1936 – 2021)

101-150
574 zobrazení
60 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 25 000 Kč
25. 3. 2018 13:30

letopočet
1997
sign. PD Zábranský, na rubu Vlastimil Zábranský 1997
olej, malířeká lapenka
velikost
70 x 50 cm
(1936)

Hezký příklad rasové snášenlivosti - na rubu název díla autorem

Vlastimil Zábranský se narodil 2. září 1936 ve Vráži. Byl českým malířem, grafikem, kreslířem, karikaturistou a scénografem. Svou uměleckou dráhu započal studiem na Střední škole stavební v Praze od roku 1953. Následně v roce 1957 pokračoval ve studiích na katedře umění na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně. Od roku 1959 studoval na Vyšší pedagogické škole v Brně v oboru výtvarná výchova – čeština, kde absolvoval v roce 1961 pod vedením prof. Bohdana Laciny. Přestože se nejprve věnoval výuce, od roku 1963 se plně věnoval výtvarnému umění.

Od 70. let začal spolupracovat jako scénograf s Divadlem pracujících Gottwaldov (nyní Městské divadlo Zlín), kde spolupracoval s Aloisem Hajdou a Zdeňkem Hradilákem. Jeho ateliér ve Stojanové ulici v Brně se stal centrem setkávání osobností brněnského kulturního života.

Vlastimil Zábranský měl výrazné místo v českém uměleckém prostředí. Jeho díla zahrnovala jemné až snové provedení v protikladu k přímočaře humornému sdělení. Často se zaměřoval na figurální motivy a jeho tvorba obsahovala politickou a společenskou kritiku. Proslavil se zejména karikaturou nahého Václava Klause. Byl členem francouzské Société Protectrice de l'Humour od roku 1970. V roce 2006 získal Cenu města Brna za výtvarné umění.

Jeho dílo bylo prezentováno na výstavách v Brně a dalších evropských městech. Je zastoupen v galeriích jako Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie v Brně nebo Galerie karikatury ve Skopje.

Zemřel 4. února 2021 v Brně.