rok | 1938 |
signatura | sign. LD Drtikol 1938, na rubu monogram 28/11 1938 D |
technika | olej, lepenka |
rozměr | 52 x 37,5 cm |
autor | 1883 - 1961 |
František Drtikol se narodil 3. března 1883 v Příbrami. Vystudoval gymnázium a později pokračoval ve studiu na Učitelském ústavu v Praze. Později se věnoval fotografii a grafice.
František Drtikol se proslavil jako český fotograf, který aktivně tvořil v letech 1901 až 1935. Jeho práce byly zejména v oblasti portrétní fotografie a aktů. Jeho styl byl ovlivněn pozdní secesí a později také kubisticko-futuristickými prvky. Je považován za jednoho z nejúspěšnějších českých klasiků fotografie aktu.
Kromě fotografie se František Drtikol příležitostně věnoval také grafice a překladatelství. Měl významný vliv na vývoj českého umění fotografie a jeho díla jsou dodnes uznávána a studována.
Mimo svou uměleckou činnost se František Drtikol také zajímal o duchovní praxi východních učení, jako je Bhagavadgita a buddhismus. Je dokonce označován za zakladatele českého buddhismu.
František Drtikol zemřel 13. ledna 1961 v Praze.