#10

Bedřich Stefan
(1896 – 1982)

Bugatti

Stefan Bedřich
#10

Bedřich Stefan
(1896 – 1982)

Bugatti

1 - 50
671 zobrazení
350 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
24. 2. 2019 13:30

sign. na plintě Stefan
bronzová plastika
v. 21,5 x 35,5 x 73,5 cm
1926-1927

Bugatti - na plintě značka lití: Anýž Praha VII, odborná expertiza: PhDr. Rea Michalová, Ph.D.

Bedřich Stefan byl český sochař a významný představitel meziválečné avantgardy. Narodil se 9. prosince 1896 v Praze. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění u Jana Štursy a patřil k významným umělcům své doby.

Stefan byl členem skupiny Devětsil a poprvé vystavoval s touto skupinou roku 1922. V té době se podílel na rozvoji motivů sociálně civilního umění a jeho sochařské práce vykazovaly vliv poetismu. Spolupracoval s dalšími významnými umělci, jako byl sochař Otto Gutfreund, a stal se manželem sochařky Hany Wichterlové.

V 20. letech se Stefan zabýval otázkami abstraktní sochařské formy a reflektoval také podněty kubismu. Jeho tvorba zahrnovala jak veřejné realizace, například reliéfní cyklus 14 zastavení Křížové cesty v kostele sv. Václava ve Vršovicích, tak i sochy pro vinohradský Kostel Nejsvětějšího srdce Páně a plastiky pro lidický památník. Jeho práce byly ovlivněny také pobytem v Paříži, kde získal roční stipendium francouzské vlády a studoval v ateliéru Le Corbusiera.

Bedřich Stefan se ve 30. letech intenzivně zajímal o primitivní umění, což se projevilo v jeho tvorbě. Během tohoto období přivezl z Paříže africké masky z Libérie a Pobřeží slonoviny. Jedním z jeho děl z této doby je socha nazvaná "Sedící černoch," kterou můžete vidět ve stálé expozici Století relativity.

Zemřel 31. března 1982, rovněž v Praze.