signatura | sign. PD A Brandeis |
technika | akvarel, karton |
rozměr | 31,5 x 15,5 cm (výřez) |
Antonie (Antonietta) Brandeisová, narozena 13. ledna 1849 v Miskovicích u Kutné Hory, byla významnou českou malířkou, známou svými abstraktními díly. Její umělecká kariéra a život byly poznamenány studiem a prací v Benátkách, kde se stala první ženou, jež studovala na tamní Akademii krásných umění.
Antonietta Brandeisová začala studovat v Uměleckém ateliéru malíře historických obrazů Karla Javůrka v Praze. Po smrti otce se její matka provdala za benátčana Giovanniho Nobile Scaramellu, což vedlo k přestěhování rodiny do Benátek. Zde pokračovala ve studiu na Akademii krásných umění, kde měla vynikající učitele, včetně Michelangela Grigolettiho, Napoleona Naniho, Domenica Bresolina, Pompea Marina Molmentiho a Federica Mojy.
Po ukončení studia žila Antonietta Brandeisová v Benátkách a v roce 1897 se provdala za rytíře Antonia Zamboniho. Její umělecká díla byla vystavována na různých místech, včetně společných výstav Krasoumné jednoty v Praze, mezinárodní výstavy v Melbourne (1880) a v Římě (1906). Po roce 1906 začala svá díla pravidelně posílat do Londýna k prodeji.
Po smrti manžela v roce 1909 žila Antonietta Brandeisová ve Florencii. Její umělecké dědictví bylo odkázáno sirotčinci ve Florencii, a většina jejích obrazů byla prodána na veřejné aukci. Několik obrazů bylo odkázáno Moderní galerii v paláci Pitti. Zemřela v roce 1926 v Benátkách.
I po roce 2000 patří Antonietta Brandeisová mezi vyhledávané umělce. Její obrazy jsou stále draze draženy na aukcích, což svědčí o trvalém zájmu o její umělecké dědictví.