#11

Einstein Albert

Einstein Albert
Einstein Albert
Einstein Albert
Einstein Albert
#11

Einstein Albert

1-50
575 zobrazení
300 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 300 000 Kč
9. 6. 2019 13:30

Informace
na str. 2 razítko Institut für theoretische Physik an der k. k. deutschen Universität in Prag. / přiložený dopis od prof. H. A. Lorentza dr. J. Suchému z roku 1908
1912
sign. na str. 2 PD Prag. 15. VI. 12 A. Einstein
vlastnoruční dvoustránkový dopis
34 x 21 cm

Posudek na práci dr. Julia Suchého / přiložený dopis od prof. H. A. Lorentza dr. J. Suchému

Albert Einstein se narodil 14. března 1879 v německém Ulmu. Byl významný teoretický fyzik a považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců v historii. Často je označován za největšího vědce 20. století a spolu s Isaacem Newtonem za jednoho z nejvýznamnějších fyziků vůbec.

Mezi jeho klíčové příspěvky k fyzice patří speciální teorie relativity, kterou formuloval v roce 1905. Tato teorie změnila naše chápání času, prostoru a hmoty. Ve stejném roce představil myšlenku kvantování elektromagnetického pole a vysvětlení fotoefektu, což přispělo k rozvoji kvantové teorie. Dále v roce 1905 vysvětlil Brownův pohyb, což bylo další důležité poznání v oblasti teorie tepla a pohybu částic.

Jeho nejvýznamnějším dílem byla obecná teorie relativity, kterou představil v roce 1915. Tato teorie popisuje gravitaci jako zakřivení prostoru a času kolem hmotných objektů a byla klíčovým krokem k porozumění struktuře vesmíru ve velkých měřítkách.

Einstein také hrál roli ve statistické fyzice a kvantové statistice, zejména vytvořením Boseho-Einsteinova rozdělení. Spolu s Leó Szilárdem objevil nový typ chladničky.

V roce 1921 získal Nobelovu cenu za fyziku za "vysvětlení fotoefektu a zásluhy o teoretickou fyziku". I když byl oceněn za fotoelektrický jev, jeho ostatní významné práce, zejména obecná teorie relativity, byly tehdy ještě nedoceněny.

Einsteinova sláva se rozšířila po celém světě poté, co představil obecnou teorii relativity, a stal se ikonou inteligence a génia. Jeho tvář se stala jednou z nejznámějších na světě, a v roce 1999 byl časopis Time vybrán jako Osobnost století.

Zemřel 18. dubna 1955 v Princetonu, New Jersey, USA.