signatura | sign. PD J Králík 95 |
technika | koláž, kresba tužkou, perem, ruční papír |
rozměr | 52,5 x 38,5 cm |
rok | 1995 |
Jaroslav Jan Králík byl českým malířem a grafikem, který se narodil 22. května 1924 ve městě Rokytnice u Vsetína.
Narodil se do rodiny ruského legionáře a úředníka Jaroslava Králíka a Marie Králíkové, rozené Jedličkové. Jeho křestní jméno Jan dostal po dědečkovi z matčiny strany Janu Jedličkovi, okresnímu tajemníkovi ve Vsetíně. Po nějaký čas žila rodina v Prostějově, ale později se vrátila zpět do Vsetína. Byl ženatý s Ernou Bertou Králíkovou, rozenou Simon, a měli spolu syna Jana Králíka, který se stal autorem naučné literatury o dopravě, sportu a propagátorem jízdy na velocipedu.
Během svého studentského života navštěvoval reálné gymnázium ve Vsetíně a později přešel na vsetínskou Vyšší průmyslovou školu strojnickou. Byl aktivním účastníkem Sokola a věnoval se plachtění, hře na housle a malování.
Králíkovo výtvarné nadání si jako první všiml akademický malíř František Hlavica, což bylo zásadní pro jeho uměleckou kariéru.
Jaroslav Králík studoval na Akademii výtvarných umění a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se věnoval monumentální malbě u profesora Emila Filly. Během té doby vytvořil mnoho důležitých děl a uskutečnil několik významných výstav. Jeho umělecká kariéra byla různorodá, zahrnovala malbu, grafiku a další formy výtvarného umění.
Jaroslav Králík byl výtvarníkem, který experimentoval s různými technikami a styly. Zkoušel se věnovat reklamní a grafické tvorbě a ve své volné tvorbě se soustředil na litografii. Byl také autorem návrhů goblénů a dalších výtvarných objektů.
Jeho tvorba byla různorodá a zahrnovala koláže, grafiky, litografie a další formy umění. Během své kariéry spolupracoval s několika významnými umělci a byl členem různých uměleckých skupin.
Jaroslav Králík se také věnoval výstavnictví a grafickému designu. Získal mezinárodní uznání za svou práci v oblasti výstavnictví, včetně grafického ztvárnění československé výstavy v Santiagu de Chile, která byla oceněna zlatou medailí.
Po smrti Jaroslava Králíka byla jeho práce stále uznávána a prezentována. Byl zastoupen v několika sbornících a publikacích a jeho grafiky byly součástí různých výstav po celém světě.
Zemřel 2. března 1999 v Praze.