#168

František Kyncl
(1934 – 2011)

Rote Monostruktur

Kyncl František
#168

František Kyncl
(1934 – 2011)

Rote Monostruktur

151-170
342 zobrazení
37 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 25 000 Kč
19. 10. 2019 13:30

sign. na rubu F. Kyncl 90
akryl, reliéf, ruční papír
55 x 42 cm
1990

Rote Monostruktur

František Kyncl, významný český malíř a sochař, se narodil 21. listopadu 1934 v Pardubicích. Jeho umělecká kariéra nesla výrazný konstruktivistický rukopis a patřil mezi klíčové postavy českého konstruktivismu druhé poloviny 20. století.

V roce 1968 byl František Kyncl nuceně nucen emigrovat do Německa a usadil se v Düsseldorfu. Zde pokračoval ve svém uměleckém snažení a zapsal se na Akademii umění. Stal se významným členem tzv. düsseldorfského okruhu a aktivně se zapojil do německé výtvarné scény.

František Kyncl se stal nejen respektovaným umělcem v zahraničí, ale také významným přispěvatelem k české nezávislé a exilové výtvarné scéně. Ve svém působení v Německu vydával časopis "Schwarz auf Weiss" (Černé na bílém), který se zaměřoval na prezentaci české výtvarné tvorby v exilu.

František Kyncl zemřel 14. července 2011 v Düsseldorfu, kde strávil značnou část své emigrační éry. Jeho umělecké odkazy jsou zachovány v dílech, která zanechal, a nesou pečeť jeho výjimečného přínosu k vývoji moderního konstruktivistického umění.