#52

Otakar Slavík
(1931 – 2010)

Provazochodec

Slavík Otakar
#52

Otakar Slavík
(1931 – 2010)

Provazochodec

51-100
465 zobrazení
150 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 150 000 Kč
15. 3. 2020 13:30

LP
1985
Signováno
sign. na rubu Slavík 85
Technika
olej, plátno
Rozměr
119,5 x 79 cm

Provazochodec

Otakar Slavík se narodil 18. prosince 1931 v Hrochově Týnci. Byl významný český malíř a kreslíř, považovaný za jednoho z nejvýznamnějších koloristů v českém výtvarném umění.

Životní cesta umělce byla pestrá a plná významných momentů. Po studiích v keramické škole v Bechyni a sochařství v Hořicích se věnoval malbě a kresbě na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a později na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Jeho pedagogem byl Martin Salcman, který ho ovlivnil svou metodou výuky, kde klade důraz na zvážení vztahů mezi výtvarnými prvky. Slavík začínal s figurativním zobrazením, ale kolem poloviny 60. let přešel k abstraktnějšímu přístupu, kdy se v jeho díle objevily konstruktivní tendence. To vedlo k vytvoření obrazů, kde se barevné plochy skládaly do přesných struktur.

Po srpnové okupaci v roce 1968 se Slavík stal jedním z prvních signatářů Charty 77 a za své postoje byl postaven do nezáviděníhodné situace. Následovaly období nucené manuální práce a později emigrace do Rakouska v roce 1980, kde mu byl udělen politický azyl. V emigraci získal rakouské občanství a mohl se plně věnovat malbě a svým uměleckým zájmům.

Otakar Slavík zemřel 3. listopadu 2010 ve Vídni, kde strávil podstatnou část svého pozdějšího života.