#12

František Hudeček

František Hudeček
#12

František Hudeček

1-50
635 zobrazení
1 500 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
21. 6. 2020 13:30

Signatura
PD Hudeček 32, na rubu Fr. Hudeček / 1932
Technika
olej, papír, karton
Šířka cm
55
Výška cm
79
Vystavováno
František Hudeček, Výběr z díla 1931–1979, Oblastní galerie Vysočiny Jihlava, červen 1979, Galerie umění Karlovy Vary, srpen 1979, č. 18, František Gross – František Hudeček, Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna, Praha, 15. 2. – 4. 6. 2006
Reprodukováno
Jiří Machalický, Martin Zeman, František, Hudeček, Galerie Moderna, Praha, 2011, č. 14. s. 38, František Hudeček, Výběr z díla 1931–1979, Oblastní galerie Vysočiny Jihlava, červen 1979, Galerie umění Karlovy Vary, srpen 1979, č. kat. 5, Umění, roč. 33, č. 3, 1985, s. 256, Pozvánka na zahájení výstavy František Gross – František Hudeček, Galerie hlavního města Prahy, 15. 2. – 4. 6. 2006, Prospekt k výstavě František Gross – František Hudeček, Galerie hlavního města Prahy, 15. 2. – 4. 6. 2006, plakát k výstavě František Gross – František Hudeček, Galerie hlavního města Prahy, 15. 2. – 4. 6. 2006, Co, kdy v Praze – březen, s. 183, duben, s. 116, květen, s. 115, červen, s. 124, 2006, Přehled kulturních pořadů v Praze 03/2006, s. 9, Týdeník Rozhlas, č. 18/2006, 24. 4. 2006, s. 4, Lidové noviny, 15. 2. 2006, s. 22, ELLE, duben 2006, s. 57.

Sekáč (Žnec)-odborná expertiza PhDr. Rea Michalová, Ph.D.

František Hudeček se narodil 7. dubna 1909 v Němčicích u Holešova a ze světa odešel 13. května 1990 v Praze. Jako význačná postava českého umění 20. století se etabloval nejen jako malíř, ale také jako fotograf, ilustrátor, grafik a typograf. Svá studia zahájil na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde byl žákem Františka Kysely. Brzy se stal členem prestižní Umělecké besedy a následně i avantgardní Skupiny 42. V šedesátých letech byl součástí tvůrčí skupiny Radar.

Ve třicátých letech 20. století experimentoval Hudeček s různými technikami. Jedna z nich, frotáž, unikátní technika vytváření obrazů z náhodně ztuhlých škrobových papírů, kterou nazval "škrobáci", mu přinesla široké uznání. Díky škrobákům vzniklo jeho pravděpodobně nejznámější dílo, objekt "Sokrates a Faidros čili o kráse", které je nyní součástí sbírky GASK – Galerie Středočeského kraje.

Avšak koncem třicátých let podstoupil Hudeček změnu v uměleckém vyjádření. Místo abstraktního fantaskna se zaměřil na konkrétní realitu městské krajiny a osamělých postav v ní. Zde stvořil svůj osobní obraz "nočního chodce", což byla postava, která v mnoha ohledech reprezentovala Hudečka samotného. S narůstající tendencí ke geometrizaci svých obrazů zobrazoval řád vesmíru a urbanismus.

Po období pomlky během padesátých let se Hudeček vrátil k malování s obnoveným zápalem. Jeho pozdější díla vykazovala silný dvojznačný charakter: na jedné straně hmotné skrumáže přírodních motivů a na druhé straně abstraktní, geometrické formy inspirované vlastnostmi světla, připomínající tehdy populární op-art.

František Hudeček byl aktivní i v oblasti výstav. Jeho poslední samostatná výstava se konala v roce 2006 v Galerii U Betlémské kaple v Praze, což potvrdilo jeho trvalý význam v českém uměleckém prostředí.