#60

Václav Boštík
(1913 – 2005)

Vlnění | na rámu popis autorem

Václav Boštík
Václav Boštík
Václav Boštík
#60

Václav Boštík
(1913 – 2005)

51-100
781 zobrazení
2 950 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
25. 10. 2020 13:30

Signatura (CS)
na rubu na blindrámu V. Boštík 1980
Technika slovně
olej, plátno
Rozměry (cm)
81 x 71
Vystavováno
Václav Boštík 1913...2005, GHMP, Praha, 2010–2011
Reprodukováno
Václav Boštík, Galerie Zdeněk Sklenář, Praha, 2011, v katalogu vydaném k výstavě Václava Boštíka (Staroměstská radnice, GHMP, Praha, 1989), v exilovém časopisu Revue K (vydával Jiří Kolář, Paříž, Francie, 80. léta)

Václav Boštík se narodil 6. listopadu 1913 v Horním Újezdě u Litomyšle a zemřel 7. května 2005 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Williho Novaka. Byl jedním ze zakládajících členů skupiny UB 12. Ačkoli začal svou kariéru s realismem, postupně se přesunul k abstraktní tvorbě, kde využíval elementární geometrické tvary a základní geometrické znaky. V jeho dílech je silný důraz na spiritualitu a mystiku, často s hlubokým zájmem o tajemství vesmíru. Kromě své vlastní tvorby se také podílel na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli a spolupracoval s Jiřím Johnem na památníku obětem holocaustu na zdi Pinkasovy synagogy.