Signatura | PD J. Panuška 99 |
Technika slovně | tuš, akvarel, papír |
Rozměry | 41 ✕ 28 |
Vystavováno | Galerie hlavního města Prahy – dům
U Kamenného zvonu, V okovech smíchu.
Karikatura a české umění 1900–1950, 2006
Oblastní galerie výtvarného umění v Chebu, 2009
Kunstmuseum Bayreuth, 2010
Oblastní galerie výtvarného umění Jihlava, 2012
Západočeská galerie v Plzni – výstavní síň „13“, Na okraji davu. Umění a sociální otázkav 19. století, 2014
Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, 2014
Severočeská galerie v Litoměřicích, 2015 |
Reprodukováno | publikace Roman Prahl, Adam Hnojil – Démoni ze země nevědomí, Hluboká nad Vltavou a Praha 2014
V okovech smíchu, Karikatura a české umění1900–1950
Ondřej Chrobák, Tomáš Winter (eds.), V okovech smíchu. Karikatura a české umění 1900–1950, Praha 2006, s. 12 (reprodukováno)
Patrik Šimon – Adam Hnojil, Zamlčená moderna / Iluze a sny / Středoevropské umění ze sbírky Patrika Šimona / 1880–1930, Praha 2009, s. 134 (repro)
Patrik Šimon – Adam Hnojil, Die totgeschwiegene Moderne / Illusionen und Träume / Mitteleuropäische Kunst aus der Privatsammlung von Patrik Šimon / 1880–1930, Praha 2009, s. 134 (repro)
Roman Prahl, Na okraji davu. Umění a sociální otázka v 19. století, Plzeň 2014, s. 30, č. 27 (repro), s. 81, č. kat. 6
Alfred Kubin a Sascha Schneider: Démoni ze země nevědomí, Praha 2014, s. 27
reprodukováno, č. kat. 13 |
Jaroslav Panuška, český akademický malíř, krajinář, kreslíř a ilustrátor, se narodil 3. března 1872 v Hořovicích. V dětství se jeho rodina několikrát stěhovala; nejprve žili v Proseči u Skutče a později se přestěhovali do Prahy. Mladý Panuška projevoval zájem o výtvarné umění od mládí a často kreslil podle obrázkových časopisů, zejména výjevy z bitev.
Po absolvování obecné školy a smíchovského gymnázia vstoupil v roce 1889 na Akademii výtvarných umění v Praze. Zde studoval pod vedením prof. Maxmiliána Pirnera a později pod krajinářem prof. Mařákem. Během svých studií podnikl několik cest, včetně návštěv Drážďan, Mnichova a Balkánu.
Panuška byl známý svými fantaskními, strašidelnými a pohádkovými ilustracemi. Jeho raná díla byla ovlivněna dekadencí a obsahovala motivy strašidel, upírů a dalších nadpřirozených bytostí. V první části 20. století se jeho zaměření posunulo k romantismu. Maloval mnoho obrazů zřícenin, hradů a zámků v České republice. Měl také zájem o historii a minulost a často zobrazoval historické a prehistorické náměty.
Byl členem uměleckých sdružení SVU Mánes a Jednoty výtvarných umělců. Kromě své malířské kariéry se Panuška věnoval také knižní ilustraci. V roce 1922 si v Kochánově u Světlé nad Sázavou najal domek a později zde zakoupil pozemky, kde začal stavět selskou usedlost. V roce 1926 se sem s rodinou natrvalo přestěhoval a zůstal zde až do své smrti.
Panuškova díla lze rozdělit do dvou hlavních kategorií: první, která zahrnuje jeho dekadentní a fantastické práce, a druhou, kde se věnoval krajinářským a historickým motivům. Jeho synové, Jaroslav a Vladislav, se také věnovali malířství.
Jaroslav Panuška zemřel 1. srpna 1958 v Kochánově u Světlé nad Sázavou.