#140

Toyen
(1902 – 1980)

Cirkus

Toyen (Marie Čermínová) – Cirkus
Toyen (Marie Čermínová) – Cirkus
Toyen (Marie Čermínová) – Cirkus
Toyen (Marie Čermínová) – Cirkus
Toyen (Marie Čermínová) – Cirkus
Toyen (Marie Čermínová) – Cirkus
#140

Toyen
(1902 – 1980)

Cirkus

Paintings
Žádné limity
1425 zobrazení
Prodáno za
65 750 000 Kč
Adolf Loos Apartment and Gallery s.r.o.
Adolf Loos Apartment and Gallery s.r.o.
Vyvolávací cena: 23 000 000 Kč
18. 4. 2021 14:00

Základní údaje

technika
olej na plátně
rozměr
90 x 90 cm
rok
1925
signatura
signováno vpravo dole: Toyen
stav díla
Přiložena expertiza PhDr. Karla Srpa a prof. PhDr. Jaromíra Zeminy. Posouzeno a konzultováno PhDr. Karlem Srpem, prof. PhDr. Jaromírem Zeminou, PhDr. Jiřím Machalickým, Mgr. Anetou Kopeckou a Vladimírem Lekešem. Přiložena restaurátorská expertiza Mgr. Zory Grohmanové a ak. mal. Tomáše Bergera.
provenience
| sbírka Toyen | soukromá sbírka v Praze | od roku 1946 sbírka předního českého rámaře | zakoupeno současným majitelem na aukci v Praze dne 23. 6. 2001 za tehdy rekordních 2,46 milionu korun | významná pražská sbírka

Popis

Cirkus

O autorovi

Toyen, známá též pod svým skutečným jménem Marie Čermínová, se narodila 21. září 1902 v Praze. Je považována za významnou česko-francouzskou malířku a jednu z představitelek evropského surrealismu. Navzdory tomu, že většinu svého života strávila v Paříži, je považována za klíčovou postavu české kultury a umělecké avantgardy 20. století.

Už v mládí opustila Toyen svůj domov a pracovala v továrně na mýdlo na Žižkově. Vzdělání v oblasti dekorativní malby získala na Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesora Emanuela Dítěte ml. Ve 20. letech 20. století spolupracovala s umělcem Jindřichem Štyrským, s nímž se setkala během léta v roce 1922 na ostrově Korčula. Jejich spolupráce byla tak úzká, že vyhlásili svůj vlastní umělecký směr - artificialismus.

Toyen se stala členkou různých uměleckých sdružení, včetně Devětsilu, SVU Mánes a Skupiny surrealistů v ČSR. V Paříži se připojila k surrealistické skupině kolem André Bretona a Paula Eluarda. Během druhé světové války se musela skrýt kvůli svým surrealistickým sklony a také pomáhala ukrývat surrealistu židovského původu, Jindřicha Heislera.

Po válce se Toyen vrátila k veřejnému vystupování, ale v roce 1947 opustila Československo a přestěhovala se natrvalo do Paříže. Ačkoli se její umělecká tvorba zachovala ve svém specifickém a originálním stylu, v posledním desetiletí svého života se stávala stále osamělejší.

Toyen zemřela 9. listopadu 1980 v Paříži. Její dědictví jako ženy v doméně české avantgardy, která překonala tradiční genderové bariéry, a její umělecká tvorba zůstávají aktuální a významné v kontextu evropského surrealismu a české umělecké historie.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr