technika | olej na dřevě |
rozměr | 37,5 x 50,5 cm |
rok | kolem 1889 |
signatura | signováno monogramem vpravo dole: JS |
stav díla | Posouzeno a konzultováno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, CSc.,
prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a PhDr. Jiřím Machalickým.
Přiloženo potvrzení autenticity. |
provenience | Publikováno:
– Veronika Hulíková (ed.) – Tomáš Vlček, Jakub Schikaneder
(1855–1924), Národní galerie, Praha 2012, č. 64, reprodukováno na str. 288 |
Jakub Schikaneder (1. března 1855 Praha-Staré Město – 15. listopadu 1924 Praha-Vinohrady) byl významným českým malířem, který se narodil v Praze do rodiny pražského celního úředníka Karla Friedricha Schikanedera a matky Leokadie. V mládí začal studovat na pražské Akademii výtvarných umění, kde byl spolužákem umělců jako Mikoláš Aleš a František Ženíšek. Jeho talent byl zřejmý a byl označen za "nejnadanějšího z akademiků".
Po ukončení studií na akademii pokračoval ve studiu v Mnichově u profesora Gabriela Maxe a cestoval po Evropě, včetně Paříže, Nizozemska, Švýcarska, Itálie a Německa. Věnoval se tvorbě realistických obrazů s sociálním zaměřením, kde často zobrazoval těžké životní podmínky žen.
Schikaneder byl součástí generace Národního divadla a zúčastnil se soutěže na výzdobu Národního divadla. Jeho ilustrace a práce se objevovaly v různých časopisech, včetně Světozoru, Ruchu a Zlaté Praze.
Kromě realistických obrazů se věnoval i malbám zachycujícím starou Prahu, kde vyjadřoval souzvuk barevných tónů. Jeho dílo bylo inspirováno mizející Prahou a také jeho cestami na ostrov Helgoland v Německu.
Jakub Schikaneder zemřel 15. listopadu 1924 v Praze-Vinohradech. Jeho dílo je stále uznáváno a bylo prezentováno na výstavách v Národní galerii v Praze, které připomněly jeho významný přínos v oblasti českého malířství.