technika | olej na dřevěné desce |
rozměr | 17 x 27 cm |
rok | kolem 1887 |
signatura | signováno vlevo dole: A. Chittussi
vzadu staré razítko a štítek s popisem: Původní nálepka z výstavy Chittussiho: „Pode jménem motiv obrazu: Aux Landes, Lande = step, Landes, dep. ve Francii“.
stav díla | Přiložen znalecký posudek uznávaného znalce díla autora PhDr. Romana Prahla, CSc.
Dále posouzeno a konzultováno prof. PhDr. Jaromírem Zeminou, PhDr. Jiřím Machalickým a Vladimírem Lekešem |
provenience | – sbírka významného pražského sběratele a bankéře – prokuristy Živnobanky Praha Bohuslava Duška
– sbírka rodiny Bohuslava Duška |
autor | 1847 Ronov nad Doubravou – 1891 Praha |
Antonín Chittussi byl významný český krajinář přelomu 19. a 20. století. Narodil se 1. prosince 1847 v Ronově nad Doubravou a zemřel 1. května 1891 v Praze. Jeho tvorba prošla značným vývojem od historické malby, portrétů a žánrových námětů až k plenérovému krajinářství.
Chittussi studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, ale později opustil akademické prostředí a pokračoval ve studiu na uměleckých školách v Mnichově a Vídni. Během svých studijních let se nechal inspirovat různými uměleckými proudy, včetně barbizonské školy.
Roku 1879 se přestěhoval do Paříže, kde našel inspiraci a začal rozvíjet svůj charakteristický styl. Jeho tvorba spojila prvky českého a francouzského krajinářství, ačkoli se také občas dotýkala impresionismu. Byl fascinován motivy z barbizonského lesa, Železných hor a jihočeských rybníků.
Chittussi se věnoval plenérovému krajinářství a zúčastnil se i prestižního Salonu v Paříži, kde měl úspěch. Jeho práce získávaly pozornost a uznání nejen v zahraničí, ale také v Českých zemích.
V roce 1885 se konala jeho první souborná výstava v Praze, na které prezentoval své dílo veřejnosti. Antonín Chittussi zanechal důležitou stopu v českém umění přelomu století svou inovativní a inspirativní krajinářskou tvorbou, která spojovala různé umělecké vlivy a styly.