#16

Antonín Slavíček
(1870 – 1910)

Chalupy na stráni

Antonín Slavíček
Antonín Slavíček
Antonín Slavíček
#16

Antonín Slavíček
(1870 – 1910)

Chalupy na stráni

Paintings
Žádné limity
688 zobrazení
Vyvolávací cena: 250 000 Kč
27. 11. 2021 14:00

Základní údaje

technika
olej na dřevěné destičce
rozměr
12,5 x 11,5 cm
signatura
signováno vpravo dole: AS vzadu starý štítek s popisem rukou Pavly Duškové, vdovy po velvyslanci ČSR Ant. Slavíček: Chalupy na stráni. Tento obrázek na prkénku, rozměru 12,5 x 11,5 cm, dostal r. 1906 můj manžel Cyril Dušek, tehdejší redaktor „Času“, od svého přítele Ant. Slavíčka. Pavla Dušková, vdova po velvyslanci ČS.R."
stav díla
Posouzeno a konzultováno prof. PhDr. Jaromírem Zeminou, PhDr. Jiřím Machalickým a Vladimírem Lekešem. Přiloženo potvrzení autenticity.
provenience
– Cyril Dušek (1881–1924), jeden ze zakladatelů Československa, blízký přítel T. G. Masaryka, významný politik a novinář, redaktor časopisu Čas, člen Národního shromáždění československého a tzv. Maffie, diplomat (byl prvním československým velvyslancem ve Švýcarsku a Egyptě). – sbírka významného pražského sběratele a bankéře – prokuristy Živnobanky Praha Bohuslava Duška – sbírka rodiny Bohuslava Duška
autor
1870 Praha – 1910 Praha

Popis

Chalupy na stráni

O autorovi

Antonín Slavíček, český malíř, se narodil 16. května 1870 v Praze a zemřel 1. února 1910 také v Praze. Je považován za významného umělce českého uměleckého prostředí kolem roku 1900. Byl členem Umělecké besedy a Spolku výtvarných umělců Mánes.

Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze od roku 1887, kde se věnoval krajinářskému umění pod vedením profesora Julia Mařáka. Jeho tvorbu lze zařadit do kontextu náladového realismu. Byl mistrem v zachycení atmosféry krajiny a pracoval s impresionistickými postupy. Jeho obrazy nesou také symbolický význam.

Jeho umělecký vývoj byl poznamenán inovativními prvky. Již v roce 1898 začal experimentovat s barvou a pohybem, což se projevuje v jeho chvatné a rozechvělé malbě, která evokuje dojem pohybu a víření. Mezi jeho nejznámější díla patří série obrazů z Kameniček a Zahradní zeď.

Roku 1907 podnikl studijní cestu do Paříže, což ovlivnilo další směřování jeho tvorby. Po návratu vytvořil mimo jiné obraz "Zahradní restaurace ve Stromovce".

Antonín Slavíček zanechal výraznou stopu v českém uměleckém dědictví a jeho práce dodnes oslovuje a inspiruje milovníky umění.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr