#71

Alois Wachsman
(1898 – 1942)

FIGURA

WACHSMAN ALOIS
#71

Alois Wachsman
(1898 – 1942)

FIGURA

293 zobrazení
2 000 000 Kč
Adolf Loos Apartment and Gallery s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 200 000 Kč
8. 5. 2022 14:00

olej na lepence
41 x 32 cm
1930
vzadu pozůstalostní razítko malíře, dále razítko „Vystaveno v Mánesu 1947“
Přiložena expertiza prof. PhDr. Jaromíra Zeminy. Dále posouzeno a konzultováno Dr. Irenou Žantovskou Murray HonFRIBA, PhDr. Jiřím Machalickým a Vladimírem Lekešem.
provenience
Provenience: – významná soukromá sbírka
(1898 Praha – 1942 Jičín)

FIGURA (STOJÍCÍ NAHÁ ŽENA)

Alois Wachsmann se narodil 14. května 1898 v Praze a zemřel 16. května 1942 v Jičíně. Byl českým malířem, scénografem a architektem. Studoval architekturu na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) v letech 1917-1922 pod vedením profesorů Fanty a Engla. V roce 1920 byl spoluzakladatelem skupiny Devětsil, která byla významným hnutím v českém uměleckém prostředí. Následně pokračoval ve studiu architektury na Akademii výtvarných umění u Josefa Gočára mezi lety 1925 a 1928.

Jeho umělecká tvorba prošla různými fázemi. Na začátku byl ovlivněn francouzským kubismem, ale později se jeho obrazy začaly blížit surrealismu s vlastními poetickými náladami. Během pozdějšího období jeho tvorby se obrátil k téměř realistickým obrazům s náboženskými tématy, zachovávaje charakteristickou poezií.

Kromě malířského umění se věnoval i scénografii a architektuře. Byl jevištním výtvarníkem v Osvobozeném divadle Voskovce a Wericha. Spolupracoval s Josefem Gočárem na návrhu kostela svatého Václava v Praze-Vršovicích.

Alois Wachsmann byl zakládajícím členem skupiny Devětsil a sdílel s vrstevníky umělecké tendence magického realismu, primitivismu a nové věcnosti. Jeho umělecký směr se však vyvíjel a proměňoval od lyrického kubismu až po jeho osobitý pohled na surrealismus a realismus. Jím prosazovaný spontánní výraz a dadaistický humor tvořil kontrast k tehdejším dogmatickým teoriím a manifestům.